Opozice se snaží práci zákonodárného sboru blokovat už od září, a to na protest proti dohodám, které vláda uzavřela se Srbskem a Černou Horou.

Dnešním protestem chtěla opozice zablokovat hlasování týkající se státního rozpočtu na příští rok. Poslanci tak byli nuceni se uchýlit do vedlejšího sálu, kde opatření schválili.

Do vedlejšího sálu nebyla vpuštěna většina opozičních zákonodárců. I tato schůze musela být dočasně přerušena, protože poté, co byli do místnosti vpuštěni čtyři opozičníci, podařilo se jim otevřít další kanystr se slzným plynem.

Opoziční strana Aliance pro budoucnost Kosova oznámila, že jeden z jejích poslanců Pal Lekaj byl zatčen, údajně kvůli použití slzného plynu. Další dva opoziční poslanci byli podle agentury APA zadrženi během odpoledne. Kosovská média uvedla, že jde o další dva členy aliance Timeho Kadraje a Teutu Haxhiuovou.

Policie mezitím rozehnala zhruba 150 stoupenců opozice. Podle agentury AP před parlamentem házeli kameny a barvy. Několik oken bylo rozbito, některá byla potřísněna červenou barvou. Zadrženi byli tři protestující; zranění hlášena nejsou.

Potyčky podle AP pokračovaly i v jiných ulicích kosovské metropole Prištiny. Zadržen v nich byl nejméně jeden další demonstrant a poničeno bylo šest automobilů, z toho jeden shořel. Protestující se pokoušeli blokovat ulice kontejnery na odpadky.

Opozice jednání parlamentu blokuje už čtvrt roku, opakovaně k tomu používá slzný plyn či pepřový sprej. Chce tak donutit vládu, aby ustoupila od dohod uzavřených se sousedním Srbskem a Černou Horou.

Podle srpnové dohody s Bělehradem má vzniknout takzvané Společenství srbských obcí, tedy oblastí v Kosovu s většinovým srbským obyvatelstvem. Odpůrci tohoto ujednání se ale obávají, že útvar bude mít příliš velké autonomní pravomoci. Kosovskoalbánským nacionalistům se také nelíbí ujednání o vymezení společné hranice s Černou Horou, která prý Kosovo připraví o jeho území.