Činorodému zloději starožitností je dnes již osmasedmdesát let. Byl dopaden až v nedávné době, a to, když se pokoušel prodat starobylou pušku z dob americké války za nezávislost.

Při výslechu se přiznal k desítkám dalších loupeží, které spáchal v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Za způsobené obtíže se omluvil, informuje britský server BBC.

Žalobci v úterý uvedli, že „spravedlnost konečně zasáhla,“ a to o čtyři dekády později.

Trojice mužů, kteří byli neprávem uvězněni za znásilnění. Poslední z takzvané Grovelandské čtyřky byl zabit rozzuřeným davem.
Za mříže je poslali bez důkazů. Očištění svých jmen se Afroameričané nedožili

V červenci Gavin, občan města Pottsville v Pensylvánii, přiznal svou vinu za držení předmětu kulturního dědictví, který odcizil z muzea.

V rámci svého přiznání se doznal, že ukradl starožitnou pušku, kterou vyrobil mistr puškař v roce 1775. Tu odcizil z muzea Valley Forge State Park Museum v roce 1971. 

Kus amerických dějin

Puška Christian Oerter je jeden ze dvou existujících exemplářů, který zůstal zachovalý se svým původním mechanismem. Ten nese jméno výrobce, místo a datum výroby. Předmět má cenu více než 175 tisíc dolarů, tedy téměř čtyři miliony korun.

Gavina vypátrala americká FBI poté, co se ji v červenci 2018 pokusil prodat spolu s dalšími odcizenými předměty starožitníkovi. Ten později sdělil reportérům, že si uvědomil, že jde o kradenou pušku, poté, co o ní našel zmínku v knize z roku 1980. Tu napsal odborník na starožitné pušky.

„Ukradnout artefakt z muzea, doslova kus amerických dějin, je vážný zločin,“ uvedla americká právní zástupkyně Jennifer Arbittierová Williamsová v prohlášení. „Po čtyřiceti letech spravedlnost konečně dostihla tohoto obviněného.“ Byl odsouzen k jednomu dnu za mřížemi.

Gabby Petitová a Brian Laundrie.
Případ zavražděné blogerky: Snoubenec Petitové se zastřelil, ukázala pitva

K tomu byl odsouzen ke třem letům tzv. propuštění pod dohledem (v americkém právu tzv. supervised release), které zahrnuje i rok domácího vězení. Musí také zaplatit pokutu ve výši 25 tisíc dolarů (přes 560 tisíc korun) a odškodnění 23 385 dolarů (asi 530 tisíc korun).

Při výslechu FBI v únoru 2020 Gavin přiznal krádež pušky a dalších starožitných pušek z 18. a 19. století z muzeí po celém státě.

Soudce tento týden však zdůraznil, že mnoho z jeho trestných činů již bylo promlčeno. U dalších případů hodnota ukradených předmětů nepřesahuje potřebnou výši pěti tisíc dolarů, tedy asi 113tisíc korun, takže nepodléhá federálnímu postihu.

Sběratel

V úterý u soudu dnes osmasedmdesátiletý Gavin, který je v současnosti na vozíku, nevysvětlil své zlodějské běsnění, vyjádřil však lítost. „Omlouvám se za všechny tyto trable,“ uvedl podle novin Philadelphia Inquierer. „Tenkrát jsem o tom nepřemýšlel a teď se to všechno provalilo.“ 

William a Kate v Edinburgu
Bojkot BBC začal. Královská rodina nabídla vánoční koncert konkurenční stanici

Jeho právník ho označil za „sběratele starých předmětů,“ a dodal, že jeho stodola je „nacpaná“ starožitným zbožím. „Jestliže ho pokládáme za sběratele, jeho motivací nebyl zisk,“ dodal právník.

V červenci citovaly noviny New York Times americkou právní zástupkyni, která vedla soudní řízení v této věci. Ta tvrdila, že krádeže starožitností jsou „často fenoménem“.

„Z mé zkušenosti často takoví lidé tyto věci jen chtějí vlastnit,“ vysvětlila. „Jejich posedlostí je, že tu věc chtějí, tak si ji vezmou.“