Záleží na rtuti. Tak by se dal shrnout jediný problém, který by se mohl objevit při úředním povolování nového živočišného druhu na floridských talířích. Pokud hladiny tohoto těžkého a jedovatého kovu budou limitně nízké, mohly by se konečně počty krajty barmské dostat pod kontrolu.

Krajty jsou nejedovatí škrtiči, kteří žijí - kromě své domoviny v asijské Barmě a proto bývají občas nazývány i krajty barmské - především v jižní části poloostrova a jsou vážným rizikem pro původní živočichy v oblasti. V Národním parku Everglades se poprvé objevily v 80. letech minulého století. První místní jedinci byli s největší pravděpodobností uprchlíci, nebo byli jejich majiteli záměrně vypuštěni na svobodu.

Floridské orgány životního prostředí žádají obyvatele, aby se kdykoliv během roku snažili krajty s maximální mírou humanity zabíjet, nebo aby jejich výskyt alespoň nahlásili úřadníkům z Programu na eliminaci krajty. Na tomto záchranném projektu se podílí všechny hlavní floridské přírodovědné a ekologické organizace. Od jeho počátku se podařilo v Everglades zlikvidovat přes šest tisíc hadů, ovšem je třeba dodat, že bez většího efektu.

„Co se týče rtuti v tělech krajt, jsme v první fázi schvalování. Pandemie covidu vše zpomalila. Momentálně odebíráme vzorky tkání,“ řekla CNN mluvčí inspekce životního prostředí Susan Neelová, která doufá, že celý proces schvalování bude co nejdříve ukončen s pozitivním výsledkem. I ona si uvědomuje, že hadi bez rtuti by zásadně zvedli zájem místních o jejich odlov.

„Rtuť se vyskytuje v přírodě přirozeně a bohužel v Evreglades jsou její koncentrace vyšší,“ vysvětloval problém CNN manažer Programu na eliminaci Mike Kirkland. „Navíc se tento kov v přírodě ukládá. Proto ho nejvíce najdete vždy na vrcholu potravního řetězce, kam se krajty u nás bez potíží vyšplhaly,“ doplnil k důvodům důkladného šetření Kirkland. Právě kvůli možnosti vysokých koncentrací jedovatého kovu není krajta zatím místními tolik konzumována, což se i podle Kirklanda může při dobrých výsledcích rychle změnit.

Opravdu chutné maso

„Krajtí maso je opravdu chutné,“ sdělila jedna z lovkyň hadů Programu na eliminaci Donna Kalilová, která už ulovila 473 jedinců. Podle Kirklanda byla Kalilová první ženou v jejich loveckém týmu. Když Donna odchytí kus menší než 2 metry, pomocí testovací sady zjišťuje koncentraci rtuti v jeho těle, aby potvrdila, že je vhodný ke konzumaci. Pokud je maso v pořádku, doporučuje ho dusit v tlakovém hrnci, aby bylo měkké a jemné, lze ho i restovat. Skvělé je s rajčatovou chilli omáčkou. Ráda má ale z něho i sušené jerky.

„Když se dobře připraví, je vynikající. Kdyby se daly krajty normálně jíst, byl by to skvělý způsob, jak zapojit další lidi, aby nám s jejich odstraněním z Floridy pomohli. Lidé by je lovili a jedli. Jednoduché,“ pokračovala lovkyně.

Přestože o krajtách hovoří jako o velkolepých stvořeních, uvědomuje si i rizika, která s nimi souvisí. Jsou nebezpečné nejenom pro divokou zvěř a floridský ekosystém, který již vážně narušily, ale velcí jedinci jsou schopni pozřít i opravdu velkou kořist, včetně člověka. Před jedenácti lety na Floridě jedna krajta uškrtila dvouleté dítě.

„Máme velký problém. S bezpečností. S ekologií. Krajty už dokázaly sežrat skoro všechny původní savce v národním parku. Podle poslední součtů nám zbývají asi tři procenta králíků, vačic a mývalů z původních stavů před třiceti lety. Když teď někde uvidím divokého králíka, skoro skáču radostí. Prostě už tady kvůli krajtám nejsou,“ dodala Donna Kalilová.