Svůj účet na této sociální síti založila britská královská rodina již v roce 2013 a pravidelně na něm sdílí fotografie z různých událostí, rodinných oslav či výročí. K dnešnímu dni účet sleduje 4,5 milionu fanoušků. 

Poprvé však příspěvek, který jen během první hodiny vidělo přes 32 tisíc lidí, sdílela sama královna. V něm upozornila na právě probíhající výstavu v Muzeu vědy v Londýně. Sdílela dvě fotografie, na nichž je dopis, který jejímu prapradědečkovi, princi Albertovi, poslal profesor matematiky a vynálezce Charles Babbage.

Princ Philip způsobil autonehodu
Manžel britské královny se vzdal řidičského průkazu. V lednu měl nehodu

Ten je považován za průkopníka v oblasti počítačů. Babbage ve svém dopise informuje tehdejší královnu Viktorii a prince Alberta o svém novém vynálezu - analytickém motoru, na kterém vytvořila první počítačové programy matematička Ada Lovelaceová, dcera básníka lorda Byrona.

"Dnes, když jsem navštívila Muzeum vědy, mě zajímal objev dopisu z královského archivu, který byl napsán v roce 1843 mému prapradědečkovi, princi Albertovi," napsala Alžběta II. na Instagram. Dodala také, že se jí zdálo vhodné publikovat příspěvek právě z Muzea vědy, který "dlouhodobě prosazuje technologie, inovace a inspiruje další generace vynálezců". 

Top secret

Dopis je součástí výstavy s názvem Top secret (Přísně tajné), která začne 10. července. Jedním z hlavních bodů má být například příběh Alana Turinga, britského matematika a zakladatele moderní informatiky. Znám je především díky tomu, že se svým týmem během druhé světové války vyluštil německé tajné kódy šifrované strojem Enigma a tím výrazně přispěl k vítězství spojenců nad nacistickým Německem. 

"Je nám vždy velkým potěšením přivítat Její Veličenstvo v Muzeu vědy. Jsem rovněž rád že královna využila této příležitosti, aby dala svůj první příspěvek na Instagram a tím zveřejnila naši novou výstavu," řekl pro The Independent Sir Ian Blatchford, ředitel muzea.

Britská královna Alžběta II.
Nepokoje po tvrdém brexitu? Vláda má tajný plán na evakuaci královny Alžběty

"Výstava vypráví neuvěřitelně důležitý příběh práce, která pomáhá, abychom byli každý den v bezpečí. Prostřednictvím této výstavy chceme zapojit lidi do neuvěřitelné práce našich zpravodajských služeb a vzbudit jejich zvědavost ohledně budoucích možností," dodal Blatchford. 

Doufejme, že královnin první příspěvek na instagramu nevyvolá stejnou reakci jako ten, který zveřejnila na Twitteru v roce 2014, jak připomíná Independent. Tehdy ihned pod její post jeden z uživatelů napsal "Fuck off". Událost vzbudila velkou pozornost a vysílala o ní i televize BBC.

Alžběta II. si vzala na setkání s Trumpem brož od jeho předchůdce.
Alžběta II. prý vysílala Trumpovi vzkazy svými brožemi. Za rámeček si je nedá