Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vypadáš úžasně, šeptal William své Kate

Londýn /SLEDOVALI JSME ONLINE, VIDEO, FOTOGALERIE/ -Více než čtyřhodinový slavnostní program královské svatby vyvrcholil novomanželským polibkem na balkoně Buckinghamského paláce.

29.4.2011 1
SDÍLEJ:

Novomanželé William a Kate.Foto: ČTK


Online Deníku z královské svatby tímto končí. Děkujeme za pozornost. Následuje recepce pořádaná královnou (ta se prý nezdrží dlouho), večer pak pro užší společnost nachystal večeři Williamův otec, princ Charles.

14.30
Nad palácem prolétávají tři letouny z druhé světové války, které bojovaly v Bitvě o Británii - Lancaster, Spitfire a Hurricane. Krátce poté i dvě současná bitevní letadla Typhoon a dvě Tornado GR4.

14.27
William a Kate si dali svůj první veřejný novomanželský polibek na balkoně Buckinghamského paláce. Krátký, na rty.Krátce poté znovu.

14.15
Kolem 14.25 by měl William Kate políbit na balkoně Buckinghamského paláce. Okolí je už zcela zaplněné nejen Brity. V ulicích se dnes objevily i demonstrace proti monarchii.

13.56
Náušnice nevěsty, jež jsou dílem Robinsona Pelhama, mají podobu dubových listů a jsou posázeny diamanty. Uprostřed jsou diamanty ve tvaru hrušky a žaludu. Design náušnic je inspirovaný novým erbem rodiny Middletonových. Náušnice byly navrženy také v souladu s diadémem a jsou dárkem nevěstiny rodiny ke svatebnímu dnu. Svatební střevíčky ručně vyrobil team návrhářů ze salónu AlexandraMcQueena. Jsou ze saténu s ručně vyšívanou krajkou.

13.52
Krajky použité na živůtek a sukni byly ručně vyrobeny v královské škole vyšívání sídlící v paláci Hampton Court. Design krajky pochází z Irska z počátku 19. století. Ručně stříhaná anglická a francouzská krajka byla použita na sukni, živůtek i lem spodničky. Šaty jsou ušity z hedvábné bílé a slonovinové látky. Sukně připomíná rozkvétající květinu s bílými oblouky a záhyby. Vlečka měří dva metry a 70 centimetrů. Hedvábný slonovinový živůtek, který se užuje v pase a v bocích je podložený, má připomínat viktoriánskou tradici korzetů. Zadní část šatů je ukončena 58 knoflíky překrytými hedvábím a organzou, upevněnými drobnými smyčkami. Spodnička je z hedvábného tylu zdobeného krajkou.


13.48
Trocha historie: Kate měla ve vlasech diadém, který jí propůjčila královna Alžběta II. Umělecký kousek pochází z dílny Cartier z roku 1936. Pořídil ho otec Alžběty II., král Jiří VI. pro svou manželku („královnu matku“). Královna matka diadém věnovala k 18. narozeninám právě své dceři, Alžbětě II.

13.25
Landaur z roku 1902 s Williamem a Kateminul parlament a vydal se po třídě Whitehall, která je vládním centrem a sídlem důležitých úřadů a institucí, směrem k Trafalgarskému náměstí. Cesta vedla také kolem sídla premiéra v Downing Street 10 a Banqueting House, kde byl popraven král Karel I. Cesta pokračovala třídou The Mall, odkud průvod směřoval již k Buckinghamskému paláci. Ti, co mají slavnostní uniformy jsou rádi, že neprší - historické oděvy a přilby by to těžce nesly.


13.11
William si před katedrálu nasadil slavnostní čepici, princ Harry vedl Katinu sestru Pippu (po nevěstěpodle britských médiínejsledovanější dívka na svatbě). Znějí zvony, novomanželé jedou v otevřeném kočáře slavnými místy Londýna. Cesty jsou posypané pískem, aby koně neuklouzli.

13.07
Novomanželé - budoucí vévodaa vévodkyně z Cambridge - s úsměvem po červeném koberci opouštějí katedrálu.

13.05
V ulicích bylo za různé přestupky - opilost, držení drog, narušování zábran ale i sexuální obtěžování - zadrženo 14 lidí. Krátce před obřadem se objevilo i podezřelé auto u hotelu Goring. Nic nebezpečného v něm ale nebylo.

13.02
Svatební kyticeje z konvalinek,myrty, břečťanu, hvozdíku (anglicky sweet William) a z hyacintu.. Nyní se novomanželé zapisují do církevního registru.

12.54
Jednou z mála žen, která přišla bez klobouku, byla manželka premiéra Davida Camerona. Princezna Beatrice, jedna z dcer prince Andrewa, na sobě měla model od italského návrháře Valentina a rukavice od Cornelie Jamesové. Její sestra Eugenie si oblékla model od věhlasné britské návrhářky Vivienne Westwoodové.Někdejší popová hvězda Victoria Beckhamová si oblékla šaty vlastní značky v tmavých tónech. Její manžel, fotbalista David Beckham měl na hlavě cylindr a na klopě medaili jako důstojník britského impéria. Nejspíš ho ale měl při příjezdu připnutý na špatné straně. Svatba je unikátní příležitostí pro návrháře. Mnoho napodobenin klobouků a šatů se objeví v obchodech v nejbližších dnech.


12.47
Kate neslibovala u oltáře poslušnost,ale "jen" lásku, podporu, úctu a péči. Tento slib manželky býval součástí královských svatebních slibů. Zavázala se k ní například Sarah Fergusonová při sňatku s princem Andrewem v roce 1986 nebo Sophie Rhys-Jonesová, když si brala prince Edwarda v roce 1999. Jako první vypustila tuto formulaci ze svatebního slibu Williamova matka Diana při svatbě s princem Charlesem v roce 1981.


12.42
Zeť William jemně vtipkovalpřed oltářem s otcem Kate: "Měla to býtjen malá rodinná sešlost."Agentura AP cituje odezíračku ze rtů.

12.23
"Vypadáš úžasně," šeptal údajně podle listu The Guardian William, když Kate přišla k oltáři. Média žertují na účet prince Harryho - prsten, který měl podat, neupustil.

12.17
William a Kate si řekli ANO.Prsten, který William navlékl Kate,je z velšského zlata. Dostal ho od babičky - královny - po oznámení zásnub.On sám snubní prsten nosit nebude.

12.11
Návrhářka Sarah Burtonová odvedla na šatech vynikající práci, shodují se módní odborníci.Šaty s dlouhou vlečkou mají decentní výstřih, ramena a ruce jsou zakryté krajkou.Čtěte více ZDE

12.08
Kate s Williamem stojí u oltáře, oba se usmívají. William jí něco šeptá.

12.03
Kate vede otec Michael. Oba se usmívají, Kate je ale přece jen lehce nervozní.

12.00
Přijela nevěsta, limuzínou Rolls Royce. Má bílé šaty - v horních partiích tvořené krajkou, obličej zakrývá bílý závoj. Celou cestu mávala davům.


11.51
Nevěsta Kate nasedá s otcem a sestrou Pippou (svědkyně) do limuzíny v hotelu Goring. Šaty zatím nejsou zcela vidět, zřejmě jsou bílé nebo v barvě šampaňského.

11.49
Opatstvím zní fanfáry, přichází královna.
Kdo je kdo v královské rodině

11.42
Kdo sázel na žlutou barvu, vyhrál. Její Veličenstvo královna Alžběta II. s manželem Phillipem opuští Buckinghamský palác a míří do katedrály. Má žlutý klobouk.

11.40
Na cestě je už i princ Charles (otec ženicha a první v pořadí na trůn)s manželkou Camillou.

11.36
Přijíždějí členové britské královské rodiny. Bratrové prince Charlese Andrew, Edward a sestra Anna.

11.32
Přijela matka nevěsty Kate, tedy Carole Middletonová, a bratr nevěsty James. Otec přijede až s nevěstou.

11.30
Přijíždějí monarchové a zástupci panovnických rodů nejen z Evropy.
Rodokmen Windsorů a následnictví na britském trůnu

11.28
67krát za vteřinu se na internetu objeví nějaká zpráva ze svatby.

11.24
Snoubence (zatím tedy jen ženicha) u vchodu uvítal děkan opatství John Hall, který také obřad povede.Snoubence oddá arcibiskup z Canterbury Rowan Williams. Princ William se pozdravil se svým strýčkem - bratrem jeho zesnulé matky Diany.


11.13
Ženich už sedí v limuzíně, doprovází ho bratr a svědek princ Harry. Míří do katedrály. Lidé jásají, ba přímou řvou. Na sobě má skutečně červenou uniformuirské gardy, jejímž je plukovníkem.


11.10
Kolik peněz svatba přinese Londýnu? Podle propočtů poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers zhruba 107 milionu liber (cca 2,9 miliardy korun).

11.06
Premiér David Cameron říkal podle The Telegraph: "Spal jsem na ulici, když se ženil Charles a Diana a podobně jako mnoho lidí jsem sledoval, jak princ William vyrůstal a čelil výzvám - jako trřeba ztráta matky. Nyní ale našel lásku a bude se ženit."

11.00
Interiér Westminsterského opatství je netypicky vyzdoben osmi šestimetrovými stromy v ozdobných květináčích - šesti javory babykami a dvěma habry. Katedrálu zdobí i květiny pocházející z královských zahrad - azalky, šeříky, květy dalších stromů, rododendrony, pryšce a vistárie, na jejichž výběru se prý podílela i Kate Middletonová.

10.59
Od londýnského starosty, který je propagátoremježdění na kole po městě, dostali princ William a Kate dvojkolo.

10.51
Mr. Bean, tedy herec Rowan Atkinson (přítel prince Charlese) dorazil do Westminsterského opatství v ne příliš dobré náladě. Zřejmě nemá rád tak velké akce, píší blogy. Usměvavě dorazil exmanžel zpěvačky Madonny Guy Ritchie. Přišel i Elton John s partnerem. V 10.16 už i módní ikona Británie Victoria Beckhamová (v černém a s legračním kloboukem) s manželem Davidem. Na místě je už i premiér David Cameron.

10.37
Dokonce i z kosmu přišly gratulace. Poslala ho nevěstě a ženichovi posádka Mezinárodní vesmírné stanice. Podle BBC vesmírná stanice prolétla právě nad Británií ve chvíli, kdy dorazilo „srdečné přání.“


10.00
Kate nebude princeznou, ale vévodkyní z Cambridge. Je to 2. nejvyšší titul po monarchovi.Oficiálním oslovením Williama následně bude Jeho královská výsost vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu a baron z Carrickfergusu. Kate bude oslovována Její královská výsost vévodkyně z Cambridge, hraběnka ze Strathearnu a baronka z Carrickfergusu. Prvním vévodou z Cambridge byl princ Adolphus Frederick, sedmý syn krále Jiřího III. Postavil se proti královskému nařízení a oženil se v roce 1847 se svou milenkou, herečkou Sarah Louisou Fairbrotherovou. Svatba nebyla uznána, a jejich děti proto byly považovány za nemanželské.

9.50
Přesně podle protokolu už do Westminsterského opatství míří první svatební hosté. Má ji bých 1900. Jediným českým pozvaným hostem je velvyslanec v Británii Michael Žantovský. Přijde (přijede autobusem) v žaketu. Rozhovor s ním nejen o etiketě najdete ZDE

9.37
Buckinghamský palác oznamuje, že po obřadu novomanželé pojedou otevřeným kočárem Landauer třídou The Mall. Kvůli počasí hrozilo, že by v případě deště jeli zavřenou drožkou. Landauer pochází z roku 1902 a použil se už při svatbě prince Charlese a Diany Spencerové v roce 1981.

9.27
Jedno z tajemství přestalo být tajemstvím: novomanželé budou nosit titul vévody a vévodkyně z Cambridge.

9.25
Podle britských médií bude mít William na sobě uniformu irské gardy, jejímž je plukovníkem. Známá uniforma se skládá z červené blůzy a černých kalhot. William je přitom pilotem záchranné služby královského letectva. Volba této uniformy se proto interpretuje buď jako pocta vojákům těchto jednotek, které se vrátily z Afghánistánu, nebo jako přání královské rodiny zdůraznit vazbu s Irskem, kam pojede královna v květnu na historickou návštěvu.

9.21
Davy lidí už od rána přicházejí do centra Londýna, aby mohly sledovat královskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové. Připojují se k tisícům nadšenců, kteří u trasy svatebního průvodu strávili noc. V Londýně je chladné ráno, které by mělo přejít v jasné dopoledne, ale po poledni hrozí dešťové přeháňky.

9.20
Princ William ve čtvrtek večer překvapil fanoušky čekající na třídě The Mall u Buckinghamského paláce a přišel je společně se svým bratrem Harrym pozdravit. Několik minut si s nimi potřásal rukama, nechal se s nimi fotografovat a sdělil jim: "Stačí jen, když řeknu všechno správně." Před ním pozdravila lidi na Mallu také jeho macecha, vévodkyně z Cornwallu.

Čtěte také:

Do Westminsterského opatství přicházejí hosté
(fotogalerie z příchodu hostů)

Princ William a Kate Middletonová si řeknou ANO
(časový harmonogram, fotogalerie)

V centru Londýna se scházejí davy na svatbu

Autor: Tomáš Procházka

Prvním potomkem novomanželů Kate a Williama bude?

Syn

43 %

Dcera

57 %

Hlasovalo: 60

Anketa byla ukončena

29.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Donald Trump
2 5

Donald Trump nebude po boku Hitlera, Stalina či Merkelové? Skandální

Podzemí. Ilustrační foto.
6

Pražské podzemí se otevírá. Odborníci představí nepřístupné chodby

Občan na Hradě? Českou politiku chce vyléčit „čtyřicetiletý kluk“ Marek Hilšer

/REPORTÁŽ Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ A SETKÁNÍ S VOLIČI/ Zkoumá mozkové nádory, tančí tango a nebojí se ozvat, když se někde děje bezpráví. Teď chce být prezidentem. V osm hodin ráno už před Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze panuje čilý ruch. Blikající sanitky přivážejí pacienty a bojují o drahocenné sekundy. Na protější straně silnice, v Anatomickém ústavu, se čas naopak zastavil. Studenti medicíny tu zrovna začínají první cvičení na pitevnách. 

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Ladislav Špaček: Na Hrad jsem nastoupil s platem 15 tisíc

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Na setkání s někdejším poradcem prezidenta Václava Havla, pedagogem, spisovatelem, novinářem a mistrem v oboru etikety jsem se těšil. I když mírné obavy, jak se správně chovat ve společnosti Ladislava Špačka, jsem měl. Nebyly na místě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT