Turisté, kteří neseženou hotel, totiž budou nuceni pronajmout si ve městě nad Temží krátkodobě byt nebo pokoj, jejichž ceny vystřelí do závratných výšek.

„Hotely budou přeplněné… Lidé se budou muset poohlédnout po soukromém ubytování jako po alternativě,“ soudí Jane Ingramová z pronajímatelské společnosti Savills Plc´s.

Britská metropole disponuje 120 tisíci hotelových pokojů, což zdaleka nebude stačit pro davy obdivovatelů královské rodiny. Spousta Londýňanů tedy hodlá za slušné peníze pronajmout vlastní byty. Podle AP majitelé bytů zvyšují při mimořádných příležitostech, jako je tenisový turnaj ve Wimbledonu, ceny za ubytování až o polovinu oproti normálu.

Tak významná událost, jako je královská svatba 29. dubna, ale zřejmě katapultuje pronájmy na troj- až čtyřnásobek obvyklé ceny. Nečeká se ale, že by to fanoušky královské rodiny dychtivé „být u toho“ odradilo.

Partyzánský přístup k ubytování

„Příslušníci královské rodiny se nežení každý den,“ ilustruje přístup turistů Kim Bourkeová, která si rezervovala letenku z australského Melbourne už v den oznámení termínu svatby. K ubytování zvolila partyzánský přístup. Hezký a útulný byt ke krátkodobému pronájmu, aby mohla být svědkem „pohádky, kterou píše skutečný život“, se snažila nalézt přes britský inzertní web Gumtree.

Narazila ale na realitu a závratné ceny. „Nechci někomu platit dovolenou,“ stěžuje si. Po průzkumu trhu ale rezignovala. „Je to zvláštní příležitost,“ tvrdí. „Musím být realistka, protože to bude o něco dražší.“

Lidé královskou rodinu milují

Některé realitní servery propojují majitele bytů a ty, kdo shánějí v Londýně ubytování při mimořádných příležitostech. Web londonrentmyhou­se.com zahájil činnost v souvislosti s olympiádou v roce 2012, svůj záběr ale rozšířil po záplavě dotazů souvisejících s ubytováním během královské svatby. „Lidé královskou rodinu milují,“ tvrdí zakladatel webu Matthew Parker. „Spousta lidí je ochotna platit draze a v dolarech, aby jim byli nablízku.“

Vlastní byt chce pronajmout i Jonathan Thornton. Inspiroval ho kamarád vydělávající ubytováním sportovních fanoušků při Wimbledonu. Sedmadvacetiletý baskytarista chce za pokoj v bytě u Towerského mostu obvykle 150 liber týdně (asi 4500 korun). Za týden pobytu v době svatby prince a Kate ale žádá 500 liber (asi 15.000 korun). Doufá, že jeho ubytování osloví zejména ty, kteří chtějí i na cestách určitou domáckost. Pronájem zahrnuje pokoj se dvěma postelemi s televizí, šatníkem, vlastní koupelnou a lístek na metro.

Někteří Londýňané chtějí město opustit

Webová stránka HomeAway.co.uk už zaznamenala téměř 300 požadavků na krátkodobé ubytování ve Westminsteru, což dva- až třikrát přesahuje počet zájemců obvyklý v tuto roční dobu. Oblast je ale nedaleko dějiště sňatku.

Někteří Londýňané chtějí město během svatebního šílenství opustit. „Mě to třeba vůbec nezajímá,“ tvrdí dvaapadesátiletý obchodník s realitami Andrew Shillam. Hodlá pronajmout celý svůj byt se čtyřmi ložnicemi poblíž Westminsterského opatství.

Ed Thornton s manželkou měli v době oznámení data královské svatby naplánovanou dovolenou. Zaplatili asi 1500 liber za cestu do Austrálie na svatbu přátel a doufají, že se jim náklady zčásti vrátí díky pronájmu svého viktoriánského domova. „Radši budeme na svatbě blízkých přátel, než lidí, které neznáme,“ tvrdí.