Sedmapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová dnes svým kolegům řekla, že chce do léta zorganizovat proces výběru kandidáta na kancléře, a pak se vzdát svého předsednictví. Oba tyto posty by podle ní měl zastávat jeden politik.

Dosud se počítalo s tím, že křesťanští demokraté kandidáta na kancléře vyberou na prosincovém sjezdu. Opakovaně se přitom mluvilo o tom, že by se jím nemusela stát ministryně obrany, tedy Krampová-Karrenbauerová, která chce nadále zůstat členkou vlády, ale někdo jiný. Nejčastěji se přitom skloňovala jména ministerského předsedy největší spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, ministra zdravotnictví Jense Spahna a bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze.

 Annegret Krampová-Karrenbauerová
Durynský pakt: Spolupráce CDU s AfD ohrožuje vládu v Berlíně

Dvojici posledně jmenovaných politiků Krampová-Karrenbauerová porazila v souboji o předsednický post CDU v prosinci 2018, kdy v čele dlouhodobě nejsilnější německé strany po více než 18 letech nahradila kancléřku Angelu Merkelovou.

Bývalé sárské premiérce, která svým klidným a pragmatickým politickým stylem právě Merkelovou značně připomíná, se ale nepodařilo křesťanské demokraty dovést k výrazným úspěchům. Naopak, pod jejím vedením v několika zemských volbách utrpěli výrazné ztráty, což oslabilo autoritu předsedkyně strany.

Prolomení tabu

Vše vyvrcholilo minulý týden ve středu ve východoněmeckém Durynsku, když navzdory naléhání a prosbám Krampové-Karrenbauerové tamní křesťanští demokraté při volbě ministerského předsedy hlasovali pro Thomase Kemmericha (FDP). Ten byl také nakonec překvapivě díky jejich hlasům i hlasům svobodných demokratů a politiků pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) zvolen. Bylo to vůbec poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského postu.

Durynské hlasování je v Německu vnímáno jako prolomení tabu a například Merkelová, která je důsledně proti jakékoli spolupráci s AfD, ho označila za neodpustitelné. Právě středeční volbou dnes argumentovala i Krampová-Karrenbauerová. Existuje podle ní nevyjasněný vztah mezi částmi CDU na jedné straně a AfD a Levicí na straně druhé. Ona je přitom proti spolupráci s oběma.

Dnes už ale zase na východě Polska slyšíte ukrajinštinu podobně často, jako v Praze slovenštinu. A místní směnárny tu polské zloté na ukrajinské hřivny mění ve slušném kurzu.
Do Haliče se zase vracejí Ukrajinci. Nyní nastálo

Spolu se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU), jejíž šéf Markus Söder by se možná také mohl stát kandidátem na kancléře, je CDU dlouhodobě nejsilnější politickou silou spolkové republiky. Jejími členy byli všichni nejdéle působící pováleční kancléři - Konrad Adenauer (14 let), Helmut Kohl (16 let) i Merkelová (zatím přes 14 let).