SARS po tři roky vedl vyšetřování zaměřené na zjištění bohatství Krejčíře. Úřad podle zdrojů listu nakonec dospěl k závěru, že český podnikatel, který minulý týden vyvázl nezraněn z bizarního pokusu o vraždu, má v Jihoafrické republice majetek v hodnotě kolem 130 milionů randů (asi 260 milionů korun). Nyní ho prý čeká daňový výměr kolem sta milionů randů, včetně úroků a pokut.

Registrace firmy na manželku

Podle City Pressu Krejčíř tvrdil, že je chudý a finančně mu pomáhá jeho žena. Na jeho jméno není zapsán žádný majetek. SARS však odhalil existenci společnosti Groep Twee Beleggings, která je registrována na jeho ženu Kateřinu Krejčířovou.

Tato firma byla založena v dubnu 2006, když Krejčíř žil na Seychelských ostrovech, kde se skrýval před českou policií, která po něm pátrala kvůli podezření z trestné činnosti.

Groep Twee podle jihoafrického listu Krejčířovi sloužila v systému přesunu peněz, který využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.

Pozornost berňáku

Systém fungoval následovně. Český podnikatel si před svým příjezdem do Jihoafrické republiky v roce 2007 na bankovních účtech v zámoří nahromadil velké bohatství. Na druhé straně Jackson chtěl z JAR dostat své peníze do zahraničí, aniž by upoutal pozornost berního úřadu a centrální banky. Proto „půjčil" peníze společnosti Groep Twee. Krejčíř pak tento „dluh" splatil v eurech nebo dolarech z kont v zahraničních bankách v jiných zemích, například v Řecku.

Papírově vše vypadalo, že Groep Twee byla silně zadlužená vůči Jacksonovi a dalším, ale ve skutečnosti šlo o systém, jak se vyhnout daním a vyprat peníze.

Praha žádá o vydání Krejčíře, který byl loni v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Johannesburg ale o jeho vydání zatím nerozhodl. Příští jednání soudu o extradici se má konat 5. srpna. Podnikatel by chtěl v africké zemi zůstat, a proto tam požádal o politický azyl.

V JAR stanul Krejčíř před soudem kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale obvinění v obou případech stáhly. Jihoafrická média Krejčíře spojují s místním podsvětím a s několika vraždami jeho spolupracovníků.