V prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, Putin "zdůraznil, že je nepřijatelné, aby se vznášela nepodložená obvinění proti komukoli, aniž by se uskutečnilo podrobné a nezaujaté vyšetřování".

Kreml už předtím dnes ujistil, že Rusko považuje za "naprosto nepřípustné" použití chemických zbraní v Sýrii, a zároveň varoval před uspěchanými závěry ještě před vyšetřením incidentu, při němž v provincii Idlib zahynuly na otravu toxickým plynem desítky lidí. Moskva, která je klíčovým spojencem syrského režimu Bašára Asada, nesouhlasí s tím, že Západ označuje syrské vládní síly za viníka nasazení otravných plynů.

"Je to skutečně dosti hrozivý vývoj událostí, je to opravdu velmi nebezpečný a strašný zločin," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Současně varoval před uspěchaným "nálepkováním". Upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana, podle něj nedisponuje důvěryhodnými informacemi. Chemický útok podle mluvčího Kremlu nejvíce hraje do karet odpůrcům zákonné vlády v Sýrii a teroristům.

Peskov na dotaz agentury AP řekl, že ruská podpora Sýrie nicméně není bezpodmínečná. Důrazně ale apeloval na důkladné vyšetření události.

V úterý jedovatý plyn ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zabil desítky lidí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) plynovou bombu shodila na město letadla syrské vlády či jejího ruského spojence. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců, bojujících proti vládě v Damašku.

"Nelze dělat uspěchané závěry. Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení stávajících informací; až poté lze dělat závěry, a ne před tím. Jakékoli závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, bezpochyby nemohou být považovány za závěry odrážející realitu," zdůraznil Putinův mluvčí.

K výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nelze tolerovat ohavné zločiny Asadova režimu, Peskov poznamenal, že tato prohlášení nijak podstatně neovlivní rusko-americké vztahy.

Rozpory, a to i hluboké, podle mluvčího už trvale provázejí vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zejména v posledních letech, a tak odlišné vidění situace v Sýrii "sotva může nějak zásadně změnit duch a charakter našich dvoustranných vztahů". Kreml by podle Peskova nicméně doporučoval Bílému domu uvážlivější přístup.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes ostře kritizoval Rusko za to, že Asada podporuje. "To, že Rusko chrání tento režim, to je přinejmenším špatná věci," řekl šéf turecké diplomacie v televizním interview. "Nikdo nemůže podporovat zločin proti lidskosti," dodal. Přes nedávné oteplení vztahů mezi Tureckem a Ruskem se Ankara a Moskva v řešení syrského konfliktu v lecčems rozcházejí.