„Jsme si vědomi těch nechvalně známých fotografií našich dvou občanů ve Velké Británii. Ale současně existuje řada fotek dalších Rusů ve Velké Británii, které nikdo jako přímý důkaz nepoužil. O žádném dalším podstatném a přesvědčivém důkazu nevíme, proto na podobná rozhodnutí reagujeme negativně,“ řekl zpravodajské agentuře TASS Peskov.

Mluvčí Kremlu zdůraznil, že Velká Británie Rusku doposud neposkytla žádné jasné důkazy. „V tomto případě se podle našeho názoru na situaci nic nemění,“ uvedl. „Jsou podezříváni bez jakéhokoli podkladu, doposud se neobjevil žádný jasný důkaz.“

Ruské dezinformace

Evropští vyslanci se minulý týden shodli na uvalení sankcí na devět osob a jednu instituci, které viní z výroby a používání chemických zbraní. Mezi nimi jsou právě Petrov a Boširov, agenti ruské rozvědky GRU, kteří se měli v březnu loňského roku chemickou látkou novičok pokusit zavraždit Skripala a jeho dceru.

K potvrzení rozhodnutí došlo na pondělním setkání Evropské rady za přítomnosti ministrů zahraničí 28 členských zemí EU. Kromě Ruských agentů jednali evropští politici také o prodloužení sankcí ze stávajícího seznamu. Ke zmrazení jejich evropského majetku a zákazu vstupu do EU využili nový sankční systém, který je určený k boji proti chemickým zbraním.

Tématem pondělního setkání Evropské rady jsou vztahy s Ligou arabských států, s asijskými zeměmi, ale především boj proti dezinformacím. „Evropská rada chce projednat plán obrany proti dezinformačním kampaním na území Evropské unie i mimo ni a Rusko vidí jako hlavní zdroj těchto dezinformací,“ píše ruská zpravodajská agentura.