„Žaloba se stává žalobou v okamžiku, kdy ji soud přijme k posouzení a kdy soudní aparát příslušným způsobem informuje žalovanou stranu či zemi," uvedl Peskov a připomněl, že soud nejprve musí rozhodnout, zda se podáním bude, nebo nebude zabývat. „Ani jedno, ani druhé se dosud nestalo, zatím tedy de iure o žádnou žalobu nejde," zdůraznil.

Malajsijský boeing 17. července 2014 přelétal nad oblastí bojů mezi separatisty a vládními vojsky na východě Ukrajiny, když ho sestřelila raketa Buk ruské výroby. Zahynulo všech 298 lidí na palubě, včetně 80 dětí. Kyjev a Západ ze sestřelení letadla obviňují separatisty, podporované Ruskem. Rusové odpovědnost za neštěstí odmítají a vinu připisují ukrajinské armádě.

Minulou sobotu média informovala, že několik rodin z Austrálie, Nového Zélandu a Malajsie kvůli katastrofě MH17 podalo ke štrasburskému soudu žalobu na Rusko a Putina. Žalobci se domáhají deseti milionů dolarů za každého z 33 svých příbuzných, kteří v troskách letounu zahynuli.

Právní zástupce Skinner

Pozůstalé zastupuje australská právní společnost s americkým právníkem Jerrym Skinnerem, který vysoudil odškodné pro pozůstalé po obětech z výbuchu boeingu nad skotským Lockerbie v roce 1988. Skinner věří v úspěch, ale připouští, že spor se nejspíš potáhne roky, podobně jako tomu bylo v případu Lockerbie.

„V Rusku se nestane nic bez (Putinova) schválení, a tak je zprostředkovaně zodpovědný," řekl Skinner agentuře Reuters. Je si jist, že se vinu Ruska podaří prokázat, domnívá se ale, že k odhalení pravdy o zkáze MH17 bude zapotřebí mezinárodní politický tlak. „Doufám, že se australská vláda zapojí. Potřebujeme mít páku v podobě vlády, jejíž ruce jsou čisté," řekl.

Koroner australského státu Nový Jižní Wales, vyšetřující smrt 38 Australanů z letu MH17, nedávno dospěl k závěru, že neštěstí bylo „masovou vraždou", jejíž pachatelé jsou dosud neznámí.

Případ Lockerbie se týká atentátu na americké letadlo, které roku 1988 explodovalo s téměř 300 cestujících na palubě a dopadlo na skotskou obec Lockerbie. Za atentát byl odsouzen libyjský agent. Režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2003 oficiálně uznal zodpovědnost za atentát a pak zaplatil rodinám obětí odškodné v celkové výši 2,7 miliardy dolarů (dnes 65,2 miliardy Kč).