"Prezident Vladimir Putin svými činy a prohlášeními jasně a jednoznačně dokazuje připravenost respektovat naše partnery. Ale tento respekt může být pouze vzájemný, nemůže být jednostranný. Proto z našeho hlediska musí být vzájemného respektu v rusko-amerických vztazích více," řekl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

"Trump přinejmenším hovoří o ochotě k dialogu. To neznamená ochotu souhlasit se vším, to ani nelze a ani to v Moskvě nečekáme. Ale vést dialog je to, v co je záhodno doufat a co nám pomůže hledat východisko z mnoha komplikovaných situací," dodal mluvčí.

Čtěte také: Trump: Spojené státy budou více respektovány všemi zeměmi i Ruskem

Zatímco Trump ve středu vyjádřil naději, že se s Putinem dohodne a že Rusko bude nyní Spojené státy respektovat víc, než za vlády kteréhokoli jiného amerického prezidenta, Tillerson během slyšení v Senátu označil ruskou anexi Krymu za porušením mezinárodního práva. Spojené státy podle něj potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu, a Washington hodlá dodržovat závazky ke spojencům obávajícím se expanzivní ruské politiky. Budoucí šéf americké diplomacie se však nevyslovil pro přijetí dalších sankcí proti Rusku. Washington podle něj potřebuje zlepšit vztahy s Moskvou, aby se ze stálého soka stala "občasným partnerem".

Trump už během volební kampaně neskrýval zájem o zlepšení vztahů s Moskvou, které se na sklonku éry jeho předchůdce Baracka Obamy ocitly na bodu mrazu. Do funkce ministra zahraničí Trump nominoval exšéfa společnosti Exxon Mobil Tillersona, který má dlouholeté obchodní vazby na Rusko a dobré kontakty s Kremlem.

Nepřehlédněte: Trump označil skandál okolo hackerů za hon na čarodějnice