Podle zdrojů deníku The New York Time zaútočil Trump na Nielsenovou během středečního zasedání vlády kvůli neklesajícímu počtu migrantů, kteří nelegálně překračují americkou hranici s Mexikem. "Proč nemáme řešení? Jak to, že se to pořád děje?" ptal se prezident ministryně. Jeho kritika trvala podle deníku déle než půl hodiny.

Omezení migrace z Latinské Ameriky patřilo mezi zásadní předvolební témata současného amerického prezidenta, který jí chce zamezit i stavbou hraniční zdi. S tou ale nesouhlasí opoziční Demokratická strana ani část republikánů, za něž byl zvolen, na stavbu zdi tak zatím Trump nedokázal uvonit prostředky. Počty lidí, kteří bez dokladů míří do USA, tak letos opět rostou. Jak v březnu, tak v dubnu letošního roku bylo na americko-mexické hranici zadrženo víc než 50 tisíc ilegálů.

"Prezident je oprávněně frustrován, že existující slabá místa a neschopnost Kongresu jednat znemožňují této vládě plně zajistit hranice a chránit Američany. Já jeho frustraci sdílím," uvedla ministryně v prohlášení reagujícím na Trumpovo vystoupení. Podle zdrojů The New York Times prý připravila dokonce svou okamžitou rezignaci, údajně si to však později rozmyslela. Její úřad informace o tom, že by se chystala odstoupit, odmítl.

Nielsenová dříve působila jako zástupkyně personálního šéfa Bílého domu. Ministryní vnitřní bezpečnosti je od loňského prosince, kdy se stala nástupkyní bývalého ministra Johna Kellyho. Toho si Trump vybral za personálního šéfa svého úřadu.

Nejde zdaleka o první personální změnu v Trumpově administrativě. Mezi ty poslední patří například jmenování někdejšího šéfa CIA Mika Pompea ministrem zahraničí. Ve vedení tajné služby by jej měla vystřídat jeho někdejší zástupkyně Gina Haspelová, která předevčírem žádala o podporu Senát.