Nákladní auta s pomocí, která čekají v Kolumbii u hraničního města Cúcuta, budou vyložena na kolumbijské straně mostu Simóna Bolívara a pomoc bude dál přepravena lidským řetězem do Venezuely, oznámil podle agentury Reuters kolumbijský migrační úřad.

Elitní venezuelská policejní jednotka FAES
Po Brazílii Kolumbie. Venezuelská vláda nařídila částečné uzavření tamní hranice

První část konvoje z Cúcuty už podle Guaidóa vyrazila směrem k hranici. Španělský list El País s odvoláním na svého reportéra na místě informoval, že se z venezuelské strany hranice ozývá střelba. Armáda tam rovněž nasadila slzný plyn proti lidem, kteří se snažili dostat přes most do Kolumbie.

První přeběhlíci

Situace na venezuelsko-kolumbijské hranici se začala postupně vyhrocovat již během sobotního rána. Tři Madurovi vojáci podle televize TV Venezuela mezitím už stačili přeběhenout do sousední země.

Televize zveřejnila na twitteru video, jak dva obrněné vozy se třemi členy venezuelské pohraniční stráže prorazily bariéru na hranici v obci Ureňa a přejely do kolumbijského města Cúcuta.

Bariéru tam postavil režim venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, aby zabránil vstupu humanitární pomoci, kterou považuje za americkou intervenci.

Venezuelané protestují proti vládě a prezidentovi.
Situace se vyostřuje. Po zásahu venezuelských vojáků zemřeli dva lidé

Agentura Reuters uvedla, že venezuelští vojáci na hranici s Kolumbií použili slzný plyn, aby zabránili skupině lidí přejít do Kolumbie. Asi 200 lidí chtělo přejít hranici, kterou dnes v této oblasti venezuelská vláda uzavřela. Na sociálních sítích také koluje video, na němž skupinka obyvatel odstraňuje hraniční zábrany v obci Ureňa.

Životně důležitá pomoc

Humanitární pomoc pro Venezuelany je soustředěna právě v Cúcutě, ale také u hranic s Brazílií. I tamní hranici venezuelská vláda uzavřela. Dnes ráno se i tam začali shromažďovat lidé. Na jednom videu na sociálních sítích je vidět starosta jedné z obcí na hranici s Brazílií, jak přesvědčuje se skupinou obyvatel venezuelské vojáky, aby hranici otevřeli.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Maduro oznámil dodávky léků z Ruska. Důstojně za ně zaplatíme, uvedl

"Odsuzují k smrti na 300 tisíc Venezuelanů, když jim nedovolí rychle dostat pomoc," uvedl v pátek v Kolumbii lídr opozice Juan Guaidó, jehož od ledna uznala padesátka zemí světa hlavou Venezuely. Dodal, že tento týden zemřelo sedm lidí, protože nedostali dialýzu.

Venezuela se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, za kterou je podle politických analytiků z velké části zodpovědná Madurova vláda a její socialistická hospodářská politiky.

Guaidó, který má od ledna soudní zákaz vycestovat ze země, se v pátek účastnil na kolumbijské straně hranice koncertu, který tam zorganizovala opozice za vstup humanitární pomoci do země.

Pobočka banky Gazprombank v ruském Petrohradu
Komplikace pro Madura. Ruská banka zmrazila venezuelské ropné společnosti účty