Generál Yanez, člen velení venezuelského letectva, který má na starosti strategické plánování, na videu vyzývá i ostatní příslušníky armády, aby zběhli na druhou stranu. "Přechod k demokracii se bezprostředně blíží," uvedl Yanez.

Madura označil za diktátora a Guaidóa naopak za svého prezidenta. Jde o prvního ze sloužících generálů, který uznal Guaidóa od 23. ledna, kdy se prohlásil úřadujícím prezidentem, poznamenala agentura Reuters.

Zda je stále ve Venezuele, nebo již zemi opustil, nebylo jasné. Jak na videu rovněž tvrdí, že "90 procent" příslušníků armády v zemi je proti Madurovi. Armádní velení generála nedlouho poté ve svém prohlášení na twitteru obvinilo z velezrady.

Lídr venezuelského parlamentu a samozvaný prezident Juan Guaidó
Guaidó varoval venezuelskou policii: Nechte mou rodinu na pokoji

Generál rovněž vyzval své armádní kolegy, aby se zúčastnili dnešní masové demonstrace pořádané venezuelskou opozicí. Podpora armády je pro změnu režimu v této jihoamerické zemi klíčová.

Dříve nebo později se přidají

Mnozí očekávají, že dříve či později se armáda na stranu opozice přidá. I armádní velení totiž postihne vysychání zdrojů státních příjmů. Jako protiakci svolala manifestace i vládní socialistická strana - na dnešek totiž připadá 20. výročí nástupu do úřadu zesnulého prezidenta Huga Cháveze. 

Venezuelský prezident ve svém projevu před příznivci navrhl, že posune parlamentní volby na letošní rok. Původně měly proběhnout v roce 2020. Reaguje tak na masové protesty, které opozice dnes svolala.

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Evropský parlament uznal Guaidóa za legitimního prezidenta Venezuely

V metropoli Caracasu a dalších městech se totiž shromáždily davy lidí. Jedna z účastnic demonstrace v hlavním městě, 59letá Xiomara Expinozaová se novinářům svěřila, že cítí změnu energie u protestujícího davu. „Demokracie je už blízko,“ řekla. Jak dodala, 23 jejích neteří a synovců Venezuelu kvůli špatné ekonomické situaci opustilo.

Šéf venezuelskou opozicí ovládaného parlamentu Guaidó se tento měsíc prohlásil úřadující hlavou státu a podporu mu vyjádřila řada zemí regionu i Spojené státy. Tento týden se usnesli i poslanci Evropského parlamentu, že až do vypsání svobodných a demokratických voleb uznávají Juana Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely.

Pětatřicetiletý politik se pomocí demonstrací snaží přimět dosavadního prezidenta Nicoláse Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat novou hlavu státu. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Guaidó nesmí vycestovat z Venezuely. Nejvyšší soud mu obstavil i účty