Podle Severoatlantické aliance by se Rusko za současné situace dokázalo prolomit do moldavského Podněstří. Británie navrhla kvůli ukrajinské krizi zvážit trvalá omezení na prodej zbraní do Ruska.

Zřejmě nejdramatičtější situace byla o víkendu u letecké základny Belbek poblíž Sevastopolu. Ukrajinci se zde odmítali vzdát a uniformovaní muži – ruští vojáci či místní proruské milice – při průniku na pozemek podle médií použili několik obrněných vozů ruské výroby, prorazili betonové zdi a bránu areálu, odkud pak byla slyšet střelba. Ukrajina posléze informovala o dvou zraněných, novináři a ukrajinském vojákovi a vyzvala k propuštění ukrajinského velitele Belbeku, který byl podle Kyjeva unesen.

Ukrajina o víkendu také přišla o kontrolu nad většinou své námořní flotily. Příslušníci ruského námořnictva obsadili ponorkou Zaporižžja (Záporoží). Velitelské lodi Slavutič se údajně zmocnily proruské síly. Ukrajinci také opustili základnu Novofjodorovka, na kterou zaútočil dav podle všeho prorusky naladěných neozbrojených mužů.

Připojení Krymu

Podle médií tak Moskva oficiálně převzala vojenskou kontrolu nad poloostrovem poté, co v pátek proti vůli Ukrajiny dokončila proces připojení Krymu ke svému území. Kreml své počínání zdůvodňuje snahou ochránit ruské občany na Krymu. Sankce, které kvůli anexi Krymu přijala Evropská unie, jsou podle něj odtržené od reality, a dnes oznámil, že přebírá i fungování státní správy na Krymském poloostrově. Všechny úřady včetně policie by tam měly být plně funkční do příští soboty.

Vývoj na Krymu vyvolává obavy o vlastní bezpečnost v některých členských státech Severoatlantické aliance. Podle Polska, které má společnou hranici s Ukrajinou, by USA by měly posílit svou vojenskou přítomnost v zemi a dalších státech aliance ve střední a východní Evropě. Ministr obrany České republiky Martin Stropnický dnes prohlásil, že pokud bude požádána, je Česká republika připravena poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy blízkými Ukrajině. Zatím ale taková žádost nepřišla.

Nesnadná situace pro Bělorusko

K situaci se vyjádřil vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove, podle nějž Rusko ve věci Krymu nyní postupuje spíše jako protivník než partner. Ruská armáda přitom prý disponuje značnou silou u východních hranic Ukrajiny a dokázala by se prolomit do moldavského Podněstří, kde chtějí separatisté následovat příklad Krymu.

Vyhlášení referenda o připojení k Rusku si po vzoru přejí i ve východoukrajinském Doněcku, kde kvůli tomu v sobotu demonstrovalo asi 5000 lidí. Ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková míní, že hlavním úkolem ukrajinské vlády je zabránit Kremlu v průniku dál na Ukrajinu. Šéf ukrajinské rady pro bezpečnost a národní obranu ovšem dnes podle serveru kyivpost.com varoval, že proruští extremisté se v osmi oblastech na jihovýchodě země snaží vyvolat problémy, které by mohly sloužit jako možná záminka k ruské invazi na ukrajinské území. Za zachování jednoty země dnes manifestovaly tisíce lidí v Kyjevě.

V diplomaticky nesnadné situaci je Bělorusko, soused Ukrajiny s početnou ruskou menšinou. Tamní prezident Alexandr Lukašenko ve svém vůbec prvním vyjádření stran krymské krize řekl, že poloostrov je nyní fakticky součástí Ruska, anexe ale představuje „špatný precedent".