V kubánských vodách plave podle vědců téměř pětina ze zhruba 500 druhů žraloků žijících na Zemi. Vodní dravce tu drží relativně zdravý systém korálových útesů. Populace žraloků se ale dramaticky zmenšuje. Příčinou je nadměrný rybolov a lovení žraloků jenom kvůli ploutvím, což je praktika, kterou již Kuba zakázala. Svou daň si vybírá i zhoršující se životní prostředí v jiných částech Karibiku.

Kuba bude podle nového akčního plánu muset poskytnout rybářům školení, aby se naučili žraloky rozpoznávat a vést záznamy o žraločích úlovkách. Poté budou stanoveny hranice pro velikost a počet žraloků, které smějí kubánští rybáři ulovit, a v jakých oblastech.

Kuba má podle agentury AP možná nejzachovalejší přírodu v regionu. Patrné to je v pobřežních vodách, kde je větší výskyt ryb, žraloků a korálů než v jiných oblastech Karibiku. Tento stav je důsledkem jednak ochrany životního prostředí, ale také pomalejšího hospodářského vývoje na Kubě, kde sortiment a množství výroby určuje stát.

Ochrana žraloků a podmořského života má však pro Kubu stále větší hospodářský význam. Oteplování ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem, které před necelým rokem ohlásil americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro, totiž k návštěvě karibského ostrova láká davy turistů.