Castro v pátek vydal prezidentský dekret, jenž produktivním pěstitelům zajišťuje právo získat od státu 40 hektarů zemědělské půdy po dobu deseti let, přičemž tato lhůta může být prodloužena. Kubánští komunisté o tom informovali na stránkách svého deníku Granma s tím, že soukromníci budou muset ze svých zisků platit daně, jejichž výše ale nebyla zatím určena.

O více půdy k obdělávání mohou podle nového zákona žádat i zemědělská družstva, a to na 25 let, také s možností prodloužení.

Kubánci mohou již nyní vlastnit nevelký pozemek pro vlastní potřebu, podotkla agentura Reuters.

Opatrné reformy

Od února, kdy Raúl Castro nahradil v čele státu svého těžce nemocného bratra Fidela, zahájil podle očekávání opatrné hospodářské reformy „po čínském vzoru“.

Kubánci nyní mohou vlastnit počítače a mobilní telefony, zemědělci nemusí nakupovat osivo a hnojiva jen ve státních obchodech a i obyčejní lidé mohou navštěvovat turistická letoviska doposud rezervovaná jen pro bohaté cizince. Pokud na to ovšem mají.

Po uvolnění podmínek pro soukromé rolníky nyní kubánští komunisté uvažují i o legalizaci taxislužeb.

Konec rovnosti

Před týdnem dokonce Raúl Castro poprvé veřejně připustil, že Kubánci si přestanou být rovni. Ze současných hospodářských problémů své země ovšem obvinil „globální ekonomickou krizi“.

„Socialismus znamená sociální spravedlnost a rovnost, avšak rovnost v ohledu na práva a příležitosti, ne v ohledu na platy,“ naznačil Castro směr chystaných reforem.

Kubánci musí nově počítat i s posunutím odchodu do důchodu ze současných 60 na 65 let u mužů a z 55 na 60 let u žen. Vládnoucí komunisté o tom budou rokovat na svém podzimním sjezdu.

Opatrné uvolnění ekonomických poměrů však nedoprovázejí žádné politické reformy. Útisk nekomunistické opozice pokračuje stejně jako v časech Fidela Castra.

Ten se kvůli svému vážnému zdravotnímu stavu neukázal na veřejnosti již bezmála dva roky.