Investigativní novinářku Holcovou vyslechla v úterý slovenská Národní kriminální agentura. Holcová často spolupracovala s Kuciakem, mimo jiné na článku o působení italské mafie na Slovensku, který už Kuciak nestihl dokončit. Policie odebrala české žurnalistce mobil včetně SIM karty od mobilního operátora. Podle vyšetřovatelů může její elektronická komunikace napomoci odhalení vraha, deník Sme však poukazuje na to, že toto vysvětlení je nejasné. 

"Byl to osmihodinový vyčerpávající výslech. Proč ten telefon potřebují, mi pořádně nevysvětlili," uvedla podle Sme Holcová. S odvoláním na povinnost novinářů chránit své zdroje informací odmítla sdělit policistům kódy do telefonu a šifrovacích aplikací, policie se je však podle Sme pokusí prolomit.

V mobilu přitom mohou být citlivé informace i o kauzách, které s Kuciakovou vraždou nesouvisejí - Holcová je členkou Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, jež analyzovalo například dokumenty Panama Papers o daňových únicích nebo o praní špinavých peněz. Sme se v této souvislosti pozastavuje nad tím, že se policie nepokusila upřesnit, o jakou konkrétní komunikaci má zájem a nepožádala novinářku jen o ni.

Podle slovenských zákonů musí mít policisté k odebrání telefonu souhglas soudu nebo prokurátora. V tomto případě vydal příkaz prokurátor speciální prokuratury, bez zveřejnění bližšího zdůvodnění.