"Chováme hlubokou víru, že naše rozhodnutí položí základy pro národní dialog mezi Arbílem (centrální město iráckého Kurdistánu – pozn. red.) a Bagdádem, jehož cílem bude vyřešit veškeré neshody," uvedla v pondělním prohlášení KRG.

Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Irácký nejvyšší soud nicméně již 6. listopadu vydal rozhodnutí, podle kterého se žádná irácká oblast ani provincie nemohou od Bagdádu odtrhnout.

Kurdské separatistické síly, které v Iráku trpí roztříštěností, již o něco dříve, koncem října, odvolaly přípravy prezidentských a parlamentních voleb nezávislého Kurdistánu, o čemž Kurdové hlasovali v záříjovém referendu. 

Kurdistán 
Neformální název pro oblast na Blízkém východě, jež je obydlená 36milionovou populací Kurdů. Kurdistán se rozkládá na území pěti samostatných států: Turecka, Sýrie, Iráku, Íránu a Arménie. Kurdové žijí na těchto územích již po staletí, obzvláště po několik posledních desítek let se snaží vytvořit samostatný stát nebo alespoň politicky autonomní oblasti. Dosáhnout autonomie se jim zatím podařilo jen na severovýchodě Iráku s centrem v Arbílu, a to díky vojenské a diplomatické pomoci USA.

Bagdád tehnto akt označil na neústavní a požadoval zrušení jeho výsledků. Vyvolalo to krizi, k jejímuž řešení Bagdád povolal i armádu.

Odezva centrální vlády

Záříjové referendum Kurdům nakonec přineslo ztrátu území, jež pešmergové (kurdské síly) dobyli v boji s radikály z Islámského státu mimo kurdské autonomní provincie, a to včetně ropné provincie Kirkúku.

Znamená to pro ně ztrátu ropných polí, snížení příjmů z ropy a také oslabení jejich vládních institucí i kontroly nad hranicí. Na druhé straně irácká vláda oznámila, že začne platit žold pešmergům i mzdy zaměstnancům kurdské správy.

Na tahu je Bagdád

Irácká vláda se k pondělní deklaraci KRG nevyjádřila. Předpokládá se však, že Bagdád bude ve jménu dobrých vztahů s kurdským spojencem USA vstřícný dialogu.

Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
Iráčtí Kurdové nabídli, že pozastaví vyhlášení nezávislosti