Američany podporované Syrské demokratické síly (SDF) zahájily další pokus o obsazení Baghúzu v pátek večer poté, co byla dokončena dvoutýdenní evakuace civilistů. Dobytí města by představovalo poslední úder ve čtyřletém boji proti samozvanému chalífátu, který v době největší slávy ovládal rozsáhlá území v Sýrii a Iráku.

Velitelé SDF podle agentury Reuters předpokládají, že ve městě a tunelech pod ním zůstávají stále ještě stovky džihádistů. Jeden z důstojníků je označil za „krysy“ ale dodal, že bojují tvrdě a do posledního dechu.

Ozbrojenci podle vojáka jménem Akeed používají osvědčené bojové metody. Rychlé a nečekané výpady a rozmisťování min. Za linie kurdských jednotek navíc vysílají infiltrátory, kteří mají za úkol získat rukojmí. „Jsou to silní protivníci, ale jsou obklíčeni ze tří stran. Co mohou dělat?,“ uvedl velitel jedné z bojových sil SDF.

Bezvýznamný kus půdy

Pozemním jednotkám pomáhají v boji letecké údery. Podařilo se jim mimo jiné zasáhnout muniční sklad islamistů a vyhodit ho do povětří. Při dalších útocích stíhacích bombardérů byla zasažena minometná stanoviště na okraji stanového městečka, které bylo ještě před pár dny plné civilistů.

Mluvčí SDF Mustafa Bálí  reportérům sdělil, že koaliční letectvo za poslední dva dny bitvy o Baghúz zneškodnilo také několik automobilů naložených výbušninami. Zničeny měly být nejméně tři automobilové bomby, které měly za cíl zasáhnout pozice kurdských vojáků.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton označil území okolo města za „bezvýznamný kus půdy“. Na otázku zda byl Islámský stát poražen na „celém území“ Bolton v rozhovoru pro CNN uvedl, že „se tak stane velmi, velmi brzy“.

Lidské štíty

V minulosti se již několikrát objevily informace o dobytí posledních držav islamistů. Zatím pokaždé se však ukázaly být předčasné. Radikálnímu zásahu proti islamistům až doposud bránila přítomnost velkého množství civilistů, které ozbrojenci používali podle Syrské observatoře pro lidská práva jako lidské štíty.

Obnovení bojů tak umožnila až evakuace všech ohrožených obyvatel. Jenom minulý týden oblast podle OSN opustilo na 13 tisíc lidí. „Po evakuaci tisícovek civilistů a našich kamarádů, kteří byli v Baghúzu drženi jako rukojmí, byla právě dnes večer zahájena operace na vyčištění poslední zbývající kapsy IS,“ napsal v pátek Bálí.