„Mosulská přehrada byla plně osvobozena," řekl Alí Auní z Demokratické strany Kurdistánu. Dodal, že boje se nyní odehrávají v oblasti zhruba 30 kilometrů od Mosulu; kurdské síly jsou tak nejblíže tomuto městu od června, kdy odtud islamisté vypudili irácká vojska.

Přehrada leží na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu. Pro islamisty představovala cennou kořist, protože zásobuje rozlehlé území vodou a funguje tam výkonná hydroelektrárna.

Spojené státy dnes v okolí přehrady u Mosulu uskutečnily 14 leteckých úderů na ozbrojence IS, sdělilo velitelství americké armády pro oblast Blízkého východu a Střední Asie. Nálety stíhaček, bombardérů a bezpilotních letounů byly podle amerického oblastního velení „úspěšné" a zničily nebo poškodily 19 vojenských vozidel islamistů.

V sobotu u Mosulu a poblíž kurdského správního centra Irbílu podnikly americké letouny celkem devět útoků, které zničily či poškodily 14 vojenských vozidel ozbrojenců. Podle amerického velitelství jsou útoky vedeny na podporu humanitárního úsilí a k ochraně amerických osob a zařízení v Iráku.