"Vyzýváme syrskou vládu, aby její armáda převzala kontrolu nad územím, z nichž jsme se stáhli, zejména nad městem Manbidž, a aby tak ochránila tyto oblasti před tureckou invazí," uvádí se v prohlášení YPG, zveřejněném dnes na jejím twitterovém účtu.

Kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci, dosud bojovaly s podporou USA na severu Sýrie proti organizaci Islámský stát (IS) a během občanské války v Sýrii ovládly na severu značná území. Proto tam Ankara už v roce 2016 poslala své jednotky, protože se obává nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic, na jihovýchodě Turecka totiž působí separatistická kurdská organizace PKK.

Arabsko-kurdské milice SDF, jejichž hlavní součástí jsou YPG, s podporou USA v roce 2016 osvobodily od IS i město Manbidž, které leží na severu Sýrie nedaleko tureckých hranic. Letos v červnu se USA a Turecko dohodly v rámci zmírnění napětí v oblasti, že YPG se z města stáhnou. Od listopadu v něm společně hlídkují americké a turecké jednotky.

Chystané stažení vojsk USA způsobilo chaos

Minulý týden ale americký prezident Donald Trump překvapivě oznámil, že nařídil stáhnout americké jednotky ze Sýrie. Už krátce předtím ohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že s podporou místních povstalců zahájí na severu Sýrii další ofenzivu proti milicím YPG. Turecký deník Yeni Şafak dnes uvedl, že v pondělí posílily své postavení u města Manbidž místní povstalci podporovaní Tureckem.