„Jsme oba toho názoru, že Unie zkrátka nemůže povolit přistání v evropských přístavech každému plavidlu,“ zdůraznil Kurz po hovoru, při kterém mu na druhé straně linky přizvukoval maltský předseda vlády Joseph Muscat.

Loď italské pobřežní stráže Diciotti
Itálie a Malta se přou o migranty. Salvini pohrozil jejich vrácením do Libye

Rakouské federální kancléřství v neděli vydalo oficiální zprávu, podle níž by uprchlické lodě měly být zastaveny na vnějších hranicích EU, přičemž žadatelé o azyl se buď navrátí do země, ze které pocházejí, anebo poputují do bezpečnějšího třetího státu v Africe.

Hrozily sankce 

Diskuse obou politiků vzešla z nedávné pře Italů a Malťanů. Jihoevropané, konkrétně například jejich ministr dopravy Danilo Toninelli, chtěli na středomořský stát uvalit sankce, protože "ze solidarity" odmítl přijmout 177 migrantů na lodi Diciotti.

Záchranné plavidlo Aquarius
Humanitární loď Aquarius zakotví na Maltě. Migranty si rozdělí pět zemí EU

Italský ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že země z Apeninského poloostrova „bude přinucena přijmout opatření, které obchodování s lidmi jednou provždy ukončí“. Dodal, že to znamená „eskort lidí zpátky do Libye“.

Vyjádřil se i Andrej Babiš

K problému se v jiné situaci vyjádřil i český premiér Andrej Babiš. Ten v sobotu urgoval za to, aby Evropa vyslala jasný signál, že se její "dveře" již nadobro zavřely. „Musíme jasně ukázat, že největší prioritou je pro nás bezpečnost našich lidí,“ prohlásil Babiš.

„Dokazuje to vývoj jinde v Evropě. Musíme v prvé řadě vyslat jasný signál, že se do Evropy už nikdo nedostane. Vzkaz musí znít: ‚Musíte zůstat doma, my vám tam pomůžeme‘. Jde totiž o symboly. A když jsem řekl, že nevezmeme ani jednoho ilegálního migranta, tak to platí,“ uvedl Babiš mimo jiné v rozhovoru pro deník Právo.

Italští migranti stávkují za lepší pracovní podmínky
Nejsme žádní otroci. Migranti v Itálii stávkují za lepší pracovní podmínky

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli v neděli proti Maltě požadoval zmíněné sankce. Obě země se přou o osud 177 migrantů, kteří už čtvrtý den čekají na palubě lodi italské pobřežní stráže u ostrova Lampedusa (třináct z nich Italové pro zdravotní potíže přijali). Ministr vnitra Matteo Salvini pohrozil, že pokud si Evropa migranty nerozebere, Itálie je začne vracet zpět do Libye.

Jižané Maltu obviňují, že odmítla migrantům ve svých vodách pomoci a snažila se je vyprovodit do italských. „Pokud jde o záchranu životů, bylo chování Malty opět ostudné a zaslouží sankce,“ napsal Toninelli mimo jiné na svém facebookovém profilu. Druhá strana se brání, že uprchlíci se nenacházeli v nouzi a už vůbec ne v ohrožení života.

Uprchlíci se snaží dostat do Evropy přes Balkán
V Chorvatsku zemřeli dva migranti. Uprchlíky ze Sýrie zavalila skála