O co by se jednalo? Jak do severoafrický táborů, tak i do těch evropských by mířili migranti zachránění na moři. Velmi rychle by pak bylo rozhodnuto, kdo z nich má právo na azyl a kdo má "status ekonomického migranta". Ten by se musel bezodkladně vrátit.

Střediska na evropské půdě si budou zřizovat samy země a to pouze na dobrovolné bázi. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že to „umožnila evropská spolupráce“. Dodal přitom, že právě ona „vyhrála den“.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která předstoupila před novináře se zarudlýma očima v pět hodin ráno, řekla, že výsledek jednání je dobrý signál. Účastníci dokázali shodnout na společném textu v kontroverzní otázce migrace. Přesto však má před sebou blok podle jejího názoru ještě „mnoho práce na překlenutí rozdílných pohledů.“

Člen vedení bavorské CSU Hans Michelbach nicméně výsledky summitu přivítal s tím, že se jedná o krok správným směrem. S předsedou CSU a ministrem vnitra Horstem Seehoferem je Merkelová ve sporu kvůli jeho návrhu na zavření hranic pro migranty. Podle dřívějších vyjádření se Seehofer sejde s Merkelovou o víkendu a teprve poté se rozhodne, zda proti její vůli nařídí odmítat na hranicích některé migranty.

Podle jejích slov je důležité, aby uprchlická střediska spolupracovala s organizacemi poskytujícími pomoc migrantů a fungovala na základě mezinárodního práva. Neodpověděla však na důležitou otázku sekundární migrace v Německu, která ohrožuje existenci její vlády.

Svou spokojenost neskrýval ani italský premiér Giuseppe Conte, jehož země vyvolal poslední politickou krizi poté, co uzavřela své přístavy několika lodím s nelegálními migranty. „Dnes už Itálie není sama. Jsme spokojeni,“ řekl Conte reportérům.

„Jsme rádi, že se konečně soustředíme na vnější hranice,“ řekl v reakci na výsledky jednání další z velkých odpůrců nelegální migrace, rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dohoda je „důležitým krokem správným směrem“.

Babiš: Prosadili jsme vše, co jsme chtěli

Za velký úspěch a „součást kompromisu“ označil výsledek nočního devítihodinového jednacího maratonu i český premiér Andrej Babiš. „Bojovali jsme téměř devět hodin a de facto jsme prosadili, co jsme potřebovali,“ řekl Andrej Babiš ČT24.

Premiér si také pochvaloval, že Visegrádská čtyřka dosáhla toho, o co usilovala. "Nebudou kvóty a relokace migrantů bude dobrovolná, Evropa se bude snažit zřizovat hotspoty i mimo evropský kontinent, budeme bojovat i proti pašerákům a budou pravidla pro neziskové organizace, které se chovají velice podivně,“ uvedl.

Právě neziskové organizace, které provozují záchranné lodě Aquarius nebo Lifeline, které odmítla vpustit do svých přístavů Itálie, jsou podle Babiše velkým problémem. Dodal, že jeho názor nebyl osamocený, ale na summitu zazněla na jejich adresu silná kritika i z úst dalších představitelů.

„(Na summitu) zněla velká kritika neziskových organizací, které mají prázdné lodě a de facto dělají marketing a pašeráci dodávají migranty, kteří za to (transport do Evropy) zaplatili. To je samozřejmě nepřijatelné. Připomínky k tomu měla Malta i další a v dohodě jsou pravidla, aby struktury, které mají lodě, které ani nejsou na moři podle pravidel, pravidla měly. Jejich činnost je podivná,“ sdělil Babiš ČT24.

Ve videu, které v pátek ráno zveřejnil na svém facebookovém účtu, přivítal závěry summitu také maďarský premiér Viktor Orbán. Visegradská čtyřka podle jeho slov dosáhla přijetí návrhu, který zakazuje přesun uprchlíků do jiného státu, aniž by pro to dotyčná udělila souhlas. Zdůraznil, že se tak Maďarsko nestane zemí imigrace.