Uprchlíci přešli do spolkového státu Borno na severovýchodě Nigérie. V něm vzniklo nové útočiště pro přeživší, kteří se již nevešli do kempu v Dalori, jednom 
z předměstí hlavního bornského města Maiduguri. Většina z nich jsou děti, ženy a starci, další lidé s pohnutým osudem se k nim nejspíš brzy přidají. Protože jde o nouzové řešení, na místě je pouze deset procent lidí pod střechou, a to ještě ve zchátralých budovách, které nejsou obývané už čtyři roky.

Zbytek lidí spí venku pod stromy. Zatím se staví hromadná kuchyně, ale lidé spíše spoléhají na příbuzné, kteří žijí mimo kemp. Hlavní problém je nedostatek vody a sanitárních zařízení. Na místě nejsou prakticky žádné latríny, uprchlíci musí vykonávat potřebu pod širým nebem. Zatím se chystají dva vrty, aby se uprchlíci mohli alespoň napít.

Malárie a střevní choroby

Organizace působí v Bornu už od roku 2013. „Během své mise jsem oceňoval zdravotnická centra a nemocnice z hlediska pohotovostní kapacity, pro případy, že by došlo k hromadnému násilí," popisuje Denis Mbae, který se zrovna
z mise vrátil. Součástí jeho posledního úkolu byla právě příprava nemocnic na případné oběti během prezidentských voleb a příprava na guvernérské volby, které se uskuteční 12. dubna.

„Lékaři bez hranic začali do Borna posílat zásoby. Začínáme s 15 tisíci litry čisté vody, kterou přiváží cisterny a budou ji vozit, dokud nebudou obě nádrže hotové," říká organizace.

Tamní ministerstvo zdravotnictví již na místě připravilo kliniku se šesti postelemi, zároveň začalo posílat zásoby z nedalekého města Bama. „Lidé trpí hlavně malárií, podvýživou, gastroenterologickými onemocněními, průjmy a zvracením," uzavírají lékaři.

JAN DRAHORÁD