Panu Yu se přiznal, že je hmosexuál. S tím se však nehodlala smířit jeho rodina a v roce 2015 mu byla na její popud diagnostikována „sexuální porucha“. Na více než dva týdny byl zavřený v psychiatrickém ústavu, kde měl být vyléčen. To vše proti jeho vůli, uvedl server BBC.

Poslanec a gay aktivista německý Zelených Volker Beck (uprostřed) nadšeně aplauduje poté, co Bundestag schválil homosexuální manželství a adopce dětí homosexuálními páry
Revoluce v Německu. Homosexuálové mohou zakládat rodiny

Nyní se však Yu dočkal spravedlnosti. Čínský soud potvrdil, že byl k hospitalizaci v léčebně donucen a byly tím pádem porušena jeho práva. K hospitalizaci totiž nebyl žádný důvod, jelikož pan Yu nepředstavoval žádné nebezpečí.

Soud tak minulý týden nařídil nemocnici, která mu léčbu nakázala, veřejnou omluvu v místních novinách a musí osmatřicetiletému muži zaplatit odškodné ve výši 735 dolarů (přibližně 17 tisíc korun), uvedla s odkazem na rozsudek agentura AP. K samotné léčbě, co kontroverzní terapie obnášela, se soud nevyjádřil.

Homosexualita byla v Číně považovaná za duševní chorobu až do roku 2001. Od té doby sice vláda pohlíží na toto téma otevřeněji, přesto většina postojů zůstala konzervativní.

„Je načase, aby Čína přijala zákony, které zakazují vynucenou terapii homosexuálů,“ citovala BBC soud ve městě Ču-ma-tien, který rozhodl v prospěch pana Yu. Takové léčby pak označil za nezákonné.

Leo Varadkar
Irsko má nejmladšího premiéra v historii. Stal se jím gay s indickými kořeny

Pomoc elektronickými šoky

V roce 2014 se čínský aktivista a zastánce práv gayů a leseb Peng Yanhui dobrovolně nechal hospitalizovat v jedné ze soukromých klinik v Pekingu, aby vypověděl o tamních léčebných praktikách. Poté, co nabízené elektrošoky absolvoval, označil proceduru za jedno z největších utrpení, které kdy prožil. Po jeho svědectví klinika okamžitě inzerát stáhla.

Otevřeněji se staví v Číně k LGBT otázkám velká města. Minulý měsíc se v Šanghaji uskutečnila průvod Gay Pride, které se stávají ve většině evropských a některých amerických velkoměstech tradicí.

Přesto v Číně nadále dochází ke svatbám „naoko“. Miliony homosexuálnů si raději berou heterosexuální partnery, než by se v důsledku tlaku rodin přiznali ke své orientaci, uvádí BBC.

Ilustrační foto.
Kolumbie jako první na světě uzná sňatek mezi třemi muži

A zatímco například v Kolumbii uznají poprvé v historii sňatek mezi třemi muži, loni čínský soudce zamítl první registraci gay páru.

Koncem června došlo (i díky volbám) k velkému pokroku například v Německu. To nově umožní párům stejného pohlaví uzavírat manželství a adoptovat děti. Přitom toto téma patřilo ve Spolkovém sněmu k tabu a dlouhé roky se nepodařilo návrh prosadit.

Německá kancléřka Angela Merkelová například hlasovala proti, párům by ale umožnila adoptovat děti.

Německo se tak přidalo k dvacítce států, které homosexuálním párů umožňují vstupovat do manželství. Od roku 2001 mohli ve spolkové republice uzavírat takzvané registrované partnerství. Tuto možnost mají od roku 2006 i čeští občané.

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Rakousko chce obnovit kontrolu na italských hranicích, kvůli uprchlíkům