Kvůli pokusu o vojenský puč, který si vyžádal 232 lidských životů a na 1400 zraněných, bylo oficiálně obviněno 99 ze zhruba 360 generálů. Podle Reuters to uvedli dva nejmenovaní turečtí úředníci.

Turecká armáda je s asi 510.600 vojáky v činné službě druhou největší v rámci NATO po americké armádě. Dosud bylo kvůli pokusu o převrat zadrženo přes 6000 členů armády, včetně řadových vojáků.

Propuštění 262 vojenských soudců a prokurátorů je dalším z kroků v rozsáhlých vládních čistkách, s nimiž vláda začala v sobotu. Dotkly se již asi 60.000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni z funkcí.

Dnes bylo odvoláno z funkcí dalších 900 policistů, již dříve bylo vyhozeno z práce na 8000 policistů. V justici se odvolání týká už asi 3000 soudců a prokurátorů, uvedl Reuters.

Turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pokusu o puč duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA, ale v Turecku má miliony příznivců. Právě odstranění Gülenových údajných příznivců je cílem rozsáhlých čistek ve státních institucích.