Ukrajina od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym a propuknutí bojů se separatisty v oblasti Donbasu na východní Ukrajině obviňuje Rusko z agrese a z okupace ukrajinského území. Moskva však zapojení do konfliktu popírá.

Ukrajinské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení uvedlo, že Rusko do blízkosti frontové linie bojů na Donbasu posílá v rozporu s dohodami o stažení těžkých zbraní tanky nebo bojová vozidla pěchoty a zvyšuje také počet dvojic odstřelovačů, kteří mohou působit ztráty ukrajinským silám nebo ničit prvky videosledování.

Svržená šefka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij na snímku ze 17. prosince 2019
Barmská vůdkyně Su Ťij si odsedí si dva roky. Svět rozsudek kritizuje

Výcvikové mise proruských separatistů jsou podle ministerstva pod vedením vojáků ruských ozbrojených sil. Těmito kroky Moskva podle ukrajinského ministerstva brání stabilizaci konfliktu, který se táhne již od roku 2014 a vyžádal si více než 13 tisíc mrtvých.

Virtuální schůzka Bidena s Putinem

Joe Biden se podle sdělení nejmenovaných amerických činitelů chystá při dnešní virtuální schůzce svého ruského kolegu Putina varovat, že na Rusko by mířily drtivé ekonomické sankce, pokud by se rozhodlo Ukrajinu vojensky napadnout.

Washington a Ukrajina tvrdí, že Rusko u ukrajinských hranic v posledních dnech shromažďuje vojáky a chystá krok podobný tomu z roku 2014, kdy anektovalo Krym. Moskva však obvinění odmítá.

Sekvoj.
Naděje v hromadách popela. Malé sekvoje v Kalifornii jednou vyrostou v obry

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že dnešní rozhovor amerického a ruského lídra bude mít pracovní charakter a nelze od něj čekat průlom, informovala ruská tisková agentura TASS. Jednání na nejvyšší úrovni si podle Peskova žádá eskalace napětí v Evropě.