Loni ve Stockholmu soutěž vyhrála ukrajinská zpěvačka Jamala s písní věnovanou krymským Tatarům deportovaným sovětským režimem za druhé světové války. Vítězství Ukrajinky podle regulí znamená, že příští ročník uspořádá její země. Triumf Jamaly a její písně vyvolal v Moskvě pobouření, ozvaly se hlasy, že Rusko na „politickou provokaci" Kyjeva odpoví v roce 2017 bojkotem soutěže.

Ukrajinský ministr kultury Jevhen Nyščuk dnes prohlásil, že ruští zpěváci zařazení na ukrajinský seznam nežádoucích osob za podporu krymské anexe do země vpuštěni nebudou. „V Rusku je mnoho slušných umělců, kteří věří, že mír je důležitá věc, že by neměli hovořit jazykem agresora a znásilňovat sousední země, že by měli naopak promlouvat k lidem jen písní a hudbou," řekl ministr.

Pokud Rusko podle Nyščuka záměrně vyšle do soutěže osoby postižené sankcemi, bude to provokace. „Věřím, že v Rusku žijí i normální lidé. Bude-li ale vybrán umělec z našeho sankčního seznamu, nebude do země vpuštěn, vykopneme ho," varoval ministr.

Česko se v minulých letech pro malý zájem několika ročníků nezúčastnilo, letos česká zástupkyně Gabriela Gunčíková postoupila do finále, v němž skončila pětadvacátá.