Bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakašviliho zadrželi pracovníci ukrajinské migrační služby a pohraničního sboru. Podle sdělení části ukrajinských médií bylo o jeho deportaci rozhodnuto předem.

Server TSN uvedl, že politik bude vyhoštěn do Evropy. Jiné zdroje uváděly Nizozemsko nebo Polsko, odkud se Saakašvili vloni v září na Ukrajinu dostal. Mezitím úřady potvrdily, že místem deportace je skutečně polské území.

Michail Saakašvili se na Ukrajině angažuje od roku 2015, kdy ho sem pozval prezident Petro Porošenko. Vzájemné vztahy těchto dvou mužů se ale postupně dostaly na bod mrazu.

Ačkoliv Porošenko udělil Saakašvilimu ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti, později ho z fukce odvolal a občanství mu odňal. O gruzínské občanství přišel Saakašvili už předtím. V jeho domovině ho viní a dokonce už v nepřítomnosti odsoudili ze zneužívání pravomocí.

Minulý týden zamítl kyjevský soud Saakašviliho odvolání proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který mu odmítl udělit azyl.

V pondělí se měl Saakašvili dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslýchán a následně se mělo rozhodnout o jeho vyhoštění. Saakašvili však výslech odmítl s tím, že řízení je nezákonné.