Vkladatelé, u nichž vznikly obavy, že se pustí do překotného výběru peněz či jejich převádění do zahraničí, se nedočkají dříve než ve čtvrtek. A i pak budou muset zřejmě počítat s omezením vybírání hotovosti.

Kolem 3000 studentů manifestovalo před parlamentem a 200 zaměstnanců největší komerční banky v zemi – Bank of Cyprus – se shromáždilo k protestní demonstraci před budovou kyperské centrální banky. Panují obavy, že sloučení Bank of Cyprus a fakticky bankrotující banky Laiki povede ke ztrátě stovek až tisíců pracovních míst.

Ředitel Bank of Cyprus Andreas Artemis se rozhodl na protest proti záchrannému plánu odstoupit z funkce. Kyperská centrální banka ještě předtím jmenovala pro banku nuceného správce, který bude dohlížet na její slučování s Laiki.

Přijdou o 40% úspor

Kyperský ministr financí Michalis Sarris připustil, že majitelé vysokých vkladů u kyperských bank by v rámci záchranného plánu mohli přijít až o 40 procent svých úspor nad 100.000 eur (2,6 milionu Kč), což je nejvýše pojištěná částka v Evropské unii.

Podle člena výkonné rady Evropské centrální banky Benoita Coeurea bankovní krize na Kypru byla specifickým případem a použitý plán záchrany by neměl být považován za model pro další evropské země, které se ocitnou v problémech.

Analytická společnost Mag Consulting odhadla, že současná neuspokojivá finanční situace Kypru může mít vliv na cestovní ruch ostrovního státu. Pokud se situace v zemi vyhrotí, sníží se poptávka po této destinaci.

Řecký finanční ústav Piraeus Bank podle dnešních informací podepsal dohodu o převzetí poboček všech tří kyperských bank – Bank of Cyprus, Laiky a Hellenic Bank – v Řecku za 524 milionů eur (asi 13,5 miliardy Kč). Završil tak dřívější dohodu, podle které měl pobočky kyperských bank v Řecku převzít. Na rozdíl od bank na Kypru se dosavadní pobočky v Řecku, které ale už budou součástí skupiny Piraeus Bank, otevřou už ve středu.

Asijské akciové trhy dnes převážně oslabovaly, protože euforie z dohody o pomoci pro Kypr, která podpořila trhy v pondělí, se naopak přeměnila v obavy. A to z toho, jaký dopad budou mít podmínky pomoci na ekonomiku země a důvěru v celou eurozónu.

Ceny ropy naopak mírně stouply hlavně kvůli příznivým zprávám o vývoji americké ekonomiky.