Kyperský ministr spravedlnosti Ionas Nicolaou uvedl, že k vydávání Mustafy došlo poté, co se rozhodl dále nepokračovat v tři roky trvající soudní bitvě, ve které se snažil zabránit vydání do vlasti.

Doros Polycarpou z organizace podporující migranty KISA, která Mustafovi pomáhala, agentuře AP řekl, že se dvaašedesátiletá muž rozhodl sám vrátit do Egypta. Chce čelit stíhání tam, navzdory obavám, že zde může být mučen.

Mustafa si stěžoval na podmínky v kyperském vězení. Před svými právními zástupci se nechal slyšet, že je ochoten na sebe „vzít riziko“ možného špatného zacházení z rukou egyptských úřadů, protože už nemůže snést „izolaci“ a „psychologický tlak“ v kyperském vězení, kde ho úřady držely mimo ostatní vězně.

Loni Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku zablokoval vydání Mustafy do Egypt kvůli obavám, že by mu po návratu mohlo hrozit mučení nebo nelidské zacházení.

Použil falešné výbušniny

Mustafa unesl let EgyptAir v březnu 2016 pomocí falešného sebevražedného pásu a odklonil jej na středomořský ostrov Kypr. Zde se po několika hodinách vyjednávání vzdal a propustil všech 64 pasažérů a osm členů posádky. Únosce byl uvězněn, ale kyperské úřady brzy po incidentu vyloučily teroristický motiv.

Před kyperským soudem Mustafa vypověděl, že nechtěl nikomu ublížit. Uvedl, že chtěl svým činem upozornit na to, co označil jako „fašistický režim“ egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Současně chtěl také napomoci propuštění 63 disidentek držených v egyptských věznicích.

Prokuratura nicméně uvedla, že Mustafa v písemné prohlášení na policii připustil, že únos uskutečnil pouze proto, aby se znovu spojil se svou kyperskou rodinou.