Kyrgyzstán se utápí v politické nestabilitě od března 2005, kdy bylo při takzvané tulipánové revoluci svrženo vedení sovětského typu v čele dlouholetým předákem Askarem Akajevem. Prezidentské volby pak s drtivou převahou vyhrál Bakijev, který sliboval demokracii a potírání zločinnosti a korupce. Podle opozice své sliby nesplnil. Jeden z mála kroků, které učinil, byla loni v listopadu změna ústavy omezující pravomoci prezidenta. K tomu ho ale donutily masové demonstrace, jejichž účastníci žádali jeho odstoupení. Poslanci ale později většinu z jeho pravomocí obnovili.

Stovka poslanců, kteří drží hladovku od čtvrtka, si před budovou parlamentu v hlavním městě Biškeku postavila jurty, na něž pověsila nápis Reformy bez Bakijeva. Opoziční skupiny plánují na středu demonstrace po celé zemi na podporu svého požadavku na odstoupení prezidenta a na vypsání předčasných voleb. Protesty se očekávaly i dnes, ale zatím o nich agentury neinformují.

Bakijev udělal v posledních týdnech několik ústupků, které měly uklidnit opozici, a slíbil, že provede co nejdříve reformu ústavy, která omezí pravomoci prezidenta. Jmenoval také do úřadu premiéra umírněného člena opozice Almazbeka Atambajeva a nabídl opozici, aby se připojila k vládě, ta to však odmítla. Opozice chce novou koaliční vládu se širokými pravomocemi a s premiérem jmenovaným parlamentem. pel mik