Dodatky podepsal Bakijev minulý týden ve snaze zmírnit stupňující se napětí v zemi. Kromě toho, že omezují jeho pravomoci, zároveň posilují pravomoci vlády a parlamentu. Opozice ale jeho smířlivé gesto odmítla a označila ho za nepostačující. Prezident ji vzápětí obvinil z přípravy státního převratu.

Bakijeva vynesla k moci takzvaná tulipánová revoluce v roce 2005. Opozice jej ale stejně jako jeho dlouholetého předchůdce Askara Akajeva viní z korupce, ale také z nepotismu a z neplnění předvolebních slibů týkajících se především demokratických a ekonomických reforem.

Ještě před hlasováním o ústavních změnách bylo třeba, aby kyrgyzský parlament schválil jmenování tří nových soudců ústavního soudu. Zatím dnes do funkce potvrdil pouze jednoho.

"Musíme požádat prezidenta, aby navrhl dva další kandidáty, a my jejich jmenování schválíme zítra nebo pozítří," řekl předseda zákonodárného sboru Marat Sultanov.

Před sídlem parlamentu se dnes shromáždilo na tisíc demonstrantů mávajících vlajkami a skandujících hesla jako "Pryč s parlamentem!" či "Pryč s Bakijevem!"

Předák opozice a bývalý premiér Felix Kulov, jeden z organizátorů protestů, které začaly minulý týden ve středu, obvinil Bakijeva, že účinně nebojuje proti korupci, nezasahuje proti rozrůstající se kriminalitě a sabotuje demokratické reformy.