Na nespokojence, skandující "Pryč s Bakijevem!", dohlíželi skrz dvoumetrový železný plot obklopující pětipodlažní budovu takzvaného Bílého domu příslušníci speciálních sil a stovky policistů. Nápis na plotě hlásal: "V případě vniknutí budou použity zbraně."

Korespondent agentury Reuters zahlédl na střeše sídla vlády odstřelovače a uvnitř komplexu vodní děla. "Jste-li s naším lidem, vyjděte ven a hovořte s námi!" vyzval tlampačem opoziční poslanec Temir Sarijev. "Tenhle Bílý dům je plný špíny. Prezidente, vyjdi a podívej se, kolik nás tu je."

Zatímco před sídlem vlády vyčkával v horkém podvečeru dav, prezidentská tisková služba oznámila, že šéf kanceláře prezidenta Myktybek Abdyldajev rezignoval.

Před tím, než demonstranti zamířili k sídlu vlády, demonstrovali také před ministerstvem vnitra a budovou Bezpečnostní služby (SNB; bývalá KGB).

Bakijeva vynesla k moci na jaře 2005 takzvaná tulipánová revoluce, která donutila k odstoupení dlouholetého prezidenta Askara Akajeva, obviňovaného z korupce a zfalšování voleb. Nynější hlavu státu, jejíž mandát vyprší v roce 2010, však opozice také obviňuje z korupce, nepotismu a z neplnění předvolebních slibů týkajících se především demokratických a ekonomických reforem.

Současné protesty začaly ve středu, kdy se na hlavním biškekském náměstí shromáždilo asi 6000 stoupenců opozice. Vzápětí na náměstí vyrostlo několik desítek tradičních jurt a stanů, které mají být útočištěm protestujících po celou dobu demonstrací. Ty podle opozičního předáka Felixe Kulova neskončí, dokud Bakijev neodstoupí.

Jeden z opozičních vůdců Omurbek Abdrachmanov dnes podle AP informoval, že pokusí-li se bezpečnostní síly demonstranty tábořící na náměstí vyhnat, přispěchají jim na pomoc stovky jezdců na koních. "Nařídí-li úřady strhnout stany, naši jezdci nám pomohou," prohlásil Abdrachmanov.

Jezdci, profesionální hráči tradiční hry ulak-tartyš - jakési formy póla, při níž se jezdci na koních přetahují o mršinu kozy - jsou od pondělí připraveni v osadě Orok, asi 15 kilometrů od Biškeku.

Perspektiva prohlubující se nestability v Kyrgyzstánu dělá těžkou hlavu Rusku a Spojeným státům, které mají v této středoasijské zemi své letecké základny. Moskva i Washington se obávají, že by se napětí z tohoto hornatého státu s pěti miliony obyvatel mohlo přenést i do dalších zemí regionu, bohatého na energetické zdroje.

Autokratičtí vůdcové v některých zdejších republikách už využívají kyrgyzských politických sporů jako záminky k omezování politických svobod svých občanů.