„Absence jakéhokoli životaschopného návrhu musí donutit premiérku Mayovou opustit úřad ještě před Vánocemi,“ řekla deníku Financial Times poslankyně Labouristické strany Emily Thornberryová. Velká Británie vystoupí z Evropské unie již 29. března příštího roku a dosud není jasné, jakou podobu bude takzvaný brexit mít.

Zatímco premiérka Theresa Mayová usiluje o uzavření obchodní dohody s Evropskou unií, rebelové uvnitř strany hrozí, že budou hlasovat proti. Se zápornými hlasy opozičních Labouristů tak hrozí, že premiérka nezíská potřebných 320 hlasů a Británie tak nebude moci dohodu uzavřít.

Mayová je bez šance

„Nevidím jedinou možnost, jak by mohlo dojít k uzavření přijatelné dohody. To se pod vedením Mayové prostě nestane,“ mysláí si Thornberryová. Labouristé sestavili šestici podmínek, které musí vláda Mayové splnit předtím, než jejich strana dohodu podpoří. Thornberryová však nepředpokládá, že by jejich požadavky mohly být uspokojeny.

„Neumím si představit, že by přišli s dohodou, která splňuje všechny naše požadavky a neumím si představit, že by vyjednali takovou dohodu, která sjednotí Konzervativce,“ řekla Thornberryová pro Financial Times.

Podle labouristické poslankyně by Mayová měla v případě neúspěšného hlasování ohledně brexitu uznat porážku a vyvolat předčasné parlamentní volby. „Nejsou schopní vládnout. Buď budeme mít nové volby na podzim, nebo budou na jaře,“ myslí si. Dodala zároveň, že nové volby upřednostňuje před opakováním referenda o vystoupení z Evropské unie.

Rebelové v řadách Konzervativců

Během tohoto týdne se objevily spekulace, podle kterých chce skupina zhruba 50 poslanců konzervativní strany sesadit premiérku Mayovou z funkce. Její vládu měli označit za „naprostou katastrofu, která už nemůže dál pokračovat“. Britský ministr životního prostředí Michael Gove se vzápětí snažil zprávu marginalizovat. Prohlásil, že řeči o moci patří k britskému životu stejně, jako debaty o počasí.

Významu setkání konspirátorů nepřispívá ani fakt, že se ho nezúčastnily klíčové postavy z řad příznivců tvrdého brexitu - bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, bývalý ministr pro brexit David Davis či poslanec Jacob Rees-Mogg. Poslední dva jmenovaní navíc vyjádřili premiérce Mayové podporu.

S dohodou nebo bez?

Názor na konečnou podobu brexitu dlouhodobě dělí britskou společnost. Zatímco zastánci uzavření dohody argumentují, že tvrdý brexit by znamenal ochromení britské ekonomiky, podle bojovníků by jakákoli dohoda znamenala, že se Británie bude i nadále podřizovat Evropské unii.

Premiérka Mayová e doufá v uzavření oboustranně výhodné obchodní dohody. V minulosti však opakovaně uvedla, že žádná dohoda je podle ní stále lepší než špatná dohoda. „Mysím, že je logické připravovat se na tvrdý brexit, protože nevíme, jak celá situace dopadne,“ uzavřela premiérka.