Od ledna úřady zaznamenaly v různých částech Peru úhyn více než 600 lachtanů. To je podle deníku El País ojedinělé. Masivním úhynem se začal zabývat mezinárodní vědecký tým, který u všech zkoumaných uhynulých lachtanů objevil přítomnost ptačí chřipky (H5N1).

Vědci se nyní snaží zjistit, jak se lachtani nakazili. Hlavní hypotézou je, že se nakazili jednotlivě od nemocných ptáků, protože se zatím neprokázaly případy přenosu viru mezi savci.

Čápi se shromažďují na vrcholu baziliky při západu slunce v Colmenar Viejo na okraji Madridu 7. února 2023
Změna chování. Čápi se kvůli globálnímu oteplování živí ve Španělsku odpadky

„Je to druhý případ masivní úmrtnosti, který napovídá, že se tento virus může lehce adaptovat na přenos mezi savci,“ uvedl expert na nové nemoci z univerzity v Rotterdamu Thijs Kuiken. Podle něj jsou zjištění z Peru znepokojující. Vědci také připomínají, že lachtani žijí v koloniích, což by mohlo usnadnit přenos viru.

Nakazila se i devítiletá dívka 

První případy ptačí chřipky v Latinské Americe byly zaznamenány na konci loňského roku. Jen v Peru se viru připisuje úhyn zhruba 50 tisíc volně žijících ptáků, a to hlavně pelikánů a terejů. Vláda vyzvala obyvatele, aby zamezili styku s volně žijícími zvířaty. V Ekvádoru byla na začátku ledna hospitalizována na jednotce intenzivní péče devítiletá dívka, která je prvním popsaným případem přenosu ptačí chřipky na člověka v Latinské Americe.