Excelentnímu diplomatovi předloni uteklo křeslo generálního tajemníka OSN, ale dostal cenu útěchy v podobě ročního předsednictví Valného shromáždění OSN. Když se v polovině září vrátil z New Yorku na Slovensko, nestačil se divit, kam se země posunula.

„Nevím, kterým směrem se otáčíme. Když sleduji parlament, tak nevím, kde vlastně žijeme,“ uvedl Lajčák poté, co se včera ve Slovenské národní radě ocitl pod palbou kritiky jak vládních, tak i opozičních poslanců – za to, že podporuje nezávaznou deklaraci o migraci z Marrákeše, kterou pomáhal sjednávat.

„Jedná se o to, zda je Slovensko součástí řešení, nebo chceme sedět za pecí a zam-knout dveře zevnitř,“ brání dohodu více než sto osmdesáti států Lajčák. „Pokud chceme být součástí řešení, tak musíme sedět za jednacím stolem, abychom přednesli naše stanovisko.“

Jenže Slovensko si v Marrákeši za žádný jednací stůl podle názoru poslanců i většiny ministrů slovenské vlády sednout nemá. A Lajčák by měl potupně místo cesty do Maroka zůstat doma.

Do Lajčáka se včera pustili i poslanci vládního Smeru, za který ministr kandidoval jako jeden z lídrů v posledních parlamentních volbách. Smerácký poslanec Luboš Blaha ho dokonce obvinil ze „elitářských“ způsobů a „zpanštělého“ chování. 

Ještě tvrději proti migrační deklaraci vystupuje vládní Slovenská národní strana. „Budeme požadovat, aby se fyzicky nikdo nezúčastnil jednání v Marrákeši,“ uvedl šéf parlamentu a předseda strany Andrej Danko.

Přisadila si ale i opozice. „Migrační pakt je v rozporu se zájmy Slovenska,“ tvrdí lídr opoziční Svobody a solidarity Richard Sulík. I on sice připouští, že dokument je jen nezávazný, ale současně dodává, že „politicky je velmi zavazující“. Populistická opoziční strana Sme rodina dokonce včera navrhla, aby byl Lajčák kvůli své obhajobě dohody z funkce odvolán. Jediní, kdo se otevřeně postavil na stranu šéfa diplomacie, byli politici nejmenší vládní strany Most-Híd.

Není náhrada

Přes včerejší jasný výsledek jednání parlamentu leží Lajčákův osud v rukou premiéra Petera Pellegriniho. Ten musí do příští středy, kdy vláda o postoji k migračnímu paktu definitivně rozhodne, přijít na způsob, jak Lajčáka pro kabinet zachránit a současně vyhovět tlaku proti dohodě. „Udělám všechno, aby ve vládě zůstal,“ tvrdí premiér. Slovensko totiž od ledna předsedá Visegrádu i Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kde by se za Lajčáka jen těžko hledala náhrada.