Žížaly druhu příznačně nazývaného „hnoják" (žížala hnojní – Eisenia fetida) byly do Kanady dovezeny z Francie. Půl kilogramu červeně zbarvených žížal je umístěno pod záchodkem mezi vrstvami hnoje a slámy v designu latrín, které jsou prvními svého druhu v Severní Americe.

Žížala sežere denně skoro tolik potravy, kolik sama váží, a „čím víc výkalů, tím rychleji se jejich kolonie množí", řekla AFP Helene Baumontová, která žížaly v Kanadě pro využití v záchodcích firmy Ecosphere Technologies pěstuje. Latrínu je tak možné použít zhruba desettisíckrát, než bude potřebovat větší údržbu.

Stejný koncept už funguje v desítkách latrín ve Francii, Španělsku, Švýcarsku a Itálii, především na místech, kde není k dispozici ani elektřina ani voda, jako jsou přírodní parky nebo odlehlé horské oblasti.

Záchodky firmy Ecosphere zatím nejsou levné; cena jednoho přijde v přepočtu na více než 800.000 korun, ale se stoupajícím prodejem by měla klesat. A pořizovací cenu vynahrazují zanedbatelné náklady na údržbu, která sestává v podstatě jen z kontroly jednou za rok, jak se daří žížalám.