Příval sněhu, který spadl na trase užívané k výstupu na vrchol, zaskočil ve 03:00 SELČ ráno skupinu průvodců pod druhým táborem expedic ve výšce asi 6000 metrů. Na jejich pomoc vyrazili jejich druhové ze základního tábora a z hlavního města Káthmándú tři záchranné vrtulníky.

V základním táboře 5364 metrů nad mořem jsou nyní již stovky horolezců, jejich průvodců a nosičů, kteří se připravují k výstupu na Mount Everest počátkem května, kdy by pro to měly být příhodné povětrnostní podmínky. Před výstupem se zakládají tábory ve větších výškách a průvodci připravují cesty a upevňují lana na svazích.

Právě s tímto úkolem se tým průvodců vydal dnes ráno vzhůru. Oblasti, kterou lavina smetla, se přezdívá popcornové pole a nachází se pod druhým táborem, který je ve výšce 6400 metrů.

Nepálská vláda nedávno sdělila, že hodlá omezit počet horolezců u vrcholku Mount Everestu, který bývá za krátkých okamžiků dobrého počasí přeplněný množstvím lidí. To kromě jiného podle úřadů zpomaluje případné záchranné práce. Právě nyní je na svahu velký ruch, protože vrcholí jarní sezona, která trvá od března do května.

Od roku 1953, kdy na vrcholu nejvyšší hory světa stanul Edmund Hillary se šerpou Tenzingem Norkejem, vystoupilo na Mount Everest přes 4000 horolezců. O život tam přišlo téměř 250 lidí. Dnešní lavina zavalila cestu, kterou si vybrali právě Hillary a Norkej.

Na nejvyšší hoře světa zahynuli i čtyři slovenští horolezci

Dnešní úmrtí nejméně 12 nepálských horských průvodců na Mount Everestu je nejtragičtější podobnou událostí na nejvyšší hoře světa. Přehled úmrtí na Mount Everestu (řazeno podle počtu mrtvých):

12 – 18. dubna 2014 – Nejméně 12 nepálských horských průvodců zabila lavina. Příval sněhu zaskočil skupinu horolezců pod druhým táborem ve výšce asi 6000 metrů.

Osm – 11. května 1996 – Při výstupu z Mount Everestu zahynulo osm lidí, kteří zahájili výstup pozdě a poté je zastihla sněhová bouře. Jednalo se o tři Indy, dva Novozélanďany, dva Američany a Japonku.

Sedm – 7. června 1922 – Po dvou neúspěšných pokusech britské výpravy o výstup na horu zahynulo při třetí snaze o zdolání Mount Everestu vinou laviny sedm nepálských nosičů.

Šest – 5. dubna 1970 – Na svahu Mount Everestu zahynulo šest nepálských nosičů, které do bezedné propasti smetla vichřice.

Šest – 9. září 1974 – Při pokusu o zdolání hory francouzskou výpravou zahynulo v lavině šest horolezců, jeden Francouz a pět Nepálců.

Čtyři – 11. října 1985 – Při výstupu na Mount Everest zemřeli čtyři příslušníci indické armády.

Čtyři – 17. října 1988 – Při tragické expedici na Mount Everest zahynuli čtyři slovenští horolezci – Jaroslav Jaško, Peter Božík, Dušan Becík a Jozef Just. V té době to byl výkvět slovenského horolezectví. Horolezci vylezli bez kyslíkových přístrojů osmitisícovku Lhoce a další den zdolali Mount Everest, při návratu je ale strhla lavina.

Čtyři – 27. května 1989 – Čtyři Poláci zahynuli v lavině při pokusu o zdolání hory.

Čtyři – 7. května 1997 – Tři Rusové a nepálský šerpa zahynuli při pokusu zdolat Mount Everest.