„Je to velké neštěstí. Počasí nás odsoudilo k tomu, že jsme se k nim i přes veškerou snahu nedokázali dostat dřív,“ říká záchranář z tyrolského Söldenu Ronald Ribis.

Jak se Deníku podařilo zjistit, patřily jedny doklady nalezené v ruksacích slovenskému studentovi zřejmě z Košic, který studoval v Praze. Dalších pět obětí jsou Češi z Prahy.

Skupina alpinistů se v sobotu vydala z horské chaty na 3500 metrů vysokou horu Schalfkogel. Jenže si nevybrali nejlepší počasí ani terén. „Podle toho, jak vypadá stopa, nevěděli, kudy v mlze jít dál,“ myslí si inspektor Ronald Scheiber. Kolem čtvrté odpoledne, když se zřejmě vraceli k chatě, se pak utrhla sto metrů široká lavina, která skupinu zasypala.

Okamžitě vystartoval vrtulník, ale stále horší a horší počasí nedovolilo záchranářům, aby se k zasypaným alpinistům dostali. Zkoušeli to každou chvíli. Pak ale padla tma, na místo tak vyletěli znovu až v neděli v 5.40 ráno.

V tu chvíli už bylo pozdě. „Divili jsme se, co naši hosté pohledávali na tomto otevřeném prostranství. Rozhodně nebyly podmínky pro to vyrážet na horskou túru,“ řekl starosta Ernst Schöpf.

I kdyby se záchranáři mohli pustit do akce už v sobotu, zřejmě by nikoho živého nevysvobodili. K zasypaným turistům nešel žádný vzduch.

„První oběť jsme v neděli ráno objevili za dvě minuty, celou vyprošťovací akci ukončili po 56 minutách“ dodal Ribis.

Na živu zůstal 45letý Čech: jediný z mužské výpravy, který v sobotu zůstal v chatě.

„Když se o tragédii dozvěděl, museli jsme ho dát do péče psychologů. Tři oběti znal osobně, ostatní tři v minulosti od vidění,“ dodal Scheiber s tím, že šlo většinou o studenty ve věku 20 až 30 let.

V konečné podobě se sedmičlenná skupina dala dohromady až na chatě v Alpách.

Masa sněhu se zřítila i přesto, že v třítisícimetrové výšce platil nízký stupeň lavinového nebezpečí. Podle policistů byl však v místech, kam se skupina dostala, terén mnohem horší. Navíc tam v krátké době napadl další půlmetr sněhu.

Identifikace pěti Čechů a jednoho Slováka, které zabila lavina v Tyrolsku, by měla skončit zítra - v úterý. Uvedla to dnes agentura APA s odvoláním na rakouskou policii. Rakouské úřady mezitím podle APA také uvolnily jejich těla k převozu do vlasti.

Záchranář: Letěli jsme je hledat třikrát. Brzdilo nás počasí

Ronald Ribis popsal Deníku záchrannou akci.

Mrtvé alpinisty jste zpod laviny vytáhli až v neděli ráno. Nešlo to dříve?
Zprávu jsme dostali od svědků v sobotu odpoledne, hned jsme zkoušeli na místo letět vrtulníkem i se psy. Bylo ale velmi špatné počasí. Mlha, sněžení, silný vítr. Zkoušeli jsme to ještě třikrát, pak i pěšky. Ale bylo to nebezpečné.

Měl vůbec někdo šanci přežít?
Dva z nich měli pod lavinou malé vzduchové kapsy. Ale i tak byla šance na přežití velmi malá.

Hazardovali v počasí?
Těžko soudit, zřejmě se nevyznali v mlze. Měli u sebe dobrou výbavu… Pro výstup si nevybrali obvyklou cestu.

Výběr neštěstí, při nichž v posledních pat­nácti letech zahynulo v zahraničí více než pět českých občanů (dle počtu obětí):

17 obětí:
- 6. července 1995 (Slovensko) – Nehoda autobusu Karosa u Kolárovic v okrese Žilina. Na místě zemřelo 16 osob a 29 utrpělo zranění, sedmnáctá oběť zemřela 15. července 1995.

8 obětí:
- 14. listopadu 1996 (Egypt) – V Egyptě na řece Nilu se cestou z Asuánu do Luxoru potopila výletní loď Princezna Džihání se 128 lidmi na palubě. Bylo mezi nimi i 61 českých turistů, z nichž osm neštěstí nepřežilo.
- 26. prosince 2004 (Indonésie, Thajsko) – Otřesy o síle 9,1 stupně Richte­rovy škály s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly mohutné cunami, jež zpustošilo pobřeží jihovýchodní Asie; vedle stovek cizinců zahynulo i osm Čechů.

7 obětí:
- 31. prosince 2005 (Slovensko) – Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena. Jednomu muži se podařilo zachránit.

5 obětí:
- 8. května 1995 (Slovensko) – Slovenský řidič nákladního vozu Liaz narazil do autobusu Karosa se 46 českými turisty ze Vsetína asi 15 kilometrů od Martina.
- 5. srpna 2004 (Kyrgyzstán) – Pět českých horolezců zahynulo pod lavinou v pohoří Ťan-Šan na území Kyrgyzstánu. Ledová masa, která se utrhla na hoře Chan Tengri ve výšce kolem pěti tisíc metrů, zavalila mezinárodní skupinu, v níž byli Češi, Rusové a Ukrajinci. Tragédie si vyžádala celkem 11 obětí.
- 9. prosince 2007 (Ukrajina) – Pět českých občanů zahynulo při havárii malého letadla na Ukrajině. Stroj letící z Hradce Králové se zřítil krátce před přistáním nedaleko Kyjeva. (čtk)