Washington ve čtvrtek uvedl, že vypověděl 35 ruských diplomatů a že zároveň uvalil na Moskvu další sankce. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové pomocí hackerských útoků snažili ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech ve prospěch Donalda Trumpa.

Přečtěte si: USA vypověděly 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům

Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Šéf Kremlu prohlásil, že mu je líto, že administrativa Baracka Obamy končí svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku.

Stejné přání adresoval Putin i Trumpovi a jeho rodině a rovněž všem Američanům. V novoročním vzkazu zvolenému americkému prezidentovi nejvyšší ruský představitel uvedl, že doufá, že Rusko a USA učiní po Trumpově nástupu do úřadu skutečné kroky k vylepšení vzájemných vztahů. Dodal, že rusko-americké vztahy zůstávají důležitým faktorem udržení globální bezpečnosti a stability.

Podle Putina chtěl Obama svým krokem vyprovokovat obdobnou reakci ze strany Ruska, Moskva na to ale nepřistoupí. "Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ´́kuchyňské´ ́a nezodpovědné diplomacie," uvedl ruský prezident v prohlášení zveřejněném na webových stránkách Kremlu. Další kroky prý Putin zváží až na základě toho, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.

Ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v ruské metropoli. Ruská diplomacie ale zprávu popřela.

Spojené státy v rámci sankčních opatření zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU.

Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili. Někteří si údajně již stěžovali, že mají problém za tak krátkou dobu sehnat letenky. Kreml proto oznámil, že pro diplomaty pošle vládní letoun. Podle ruské diplomacie zasáhne americké rozhodnutí vyhostit 35 ruských diplomatů celkem 96 osob. Jde o představitele ruské diplomacie a jejich rodiny.

Jak dnes uvedl Trumpův štáb, budoucí americký prezident se kvůli protiruským sankcím nechystá k žádnému bezprostřednímu jednání s ruskou hlavou státu. Trumpovou prioritou prý zůstává schůzka se zástupci amerických tajných služeb. Od nich se chce dozvědět nové podrobnosti o hackerských útocích a údajném vměšování Ruska do amerických voleb, ze kterého Washington obvinil Moskvu. Ta podobná obvinění odmítá.

Nenechte si ujít: Obětí holokaustu z Německa bylo víc, než se myslelo, tvrdí vědci