"Je samozřejmě velmi těžké srovnávat tyto dvě situace (současnou a tu, která panovala před půl stoletím), zásadně se od sebe liší. Ale nevidím předpoklady, aby se druhé vydání studené války stalo realitou," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Dodal, že na rozdíl od éry ideologických rozporů mají Rusko a USA společné principy, které sdílejí v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN. "Tyto principy předpokládají demokratický rozvoj společnosti," řekl Lavrov.

Naznačil přitom, že Moskva bude ochotna spolupracovat s každým, kdo nastoupí do Bílého domu po Baracku Obamovi. "Zasazujeme se o rozvoj normálních vztahů se všemi státy, ať je to Amerika nebo jakákoli jiná země, střední, nevelká. Vždy vycházíme z toho, že o osudu každé země musí rozhodovat její lid. Budeme připraveni pracovat s jakýmkoli vůdcem, který získá důvěru ve svobodných demokratických volbách," ujišťoval ministr.

Řekl také, že Rusko je připraveno obnovit vztahy s Evropskou unií a Spojenými státy, ale jedině rovnoprávné. "Nemáme v úmyslu od kohokoli se odvracet. Jsme připraveni obnovit normální, plnohodnotné vztahy s EU a USA, avšak výlučně na rovnoprávném základě, bez pokusů otočit tyto vztahy ve hru na jednu branku," citoval Lavrova TASS.

Šéf ruské diplomacie také tvrdil, že v zemích, které "sdílejí postoje Moskvy a chtějí spravedlnost ve světových záležitostech", žije 80 procent obyvatel planety. "Proto mluvit o nějaké izolaci (Ruska) je směšné," dodal.