Německý ministr přijel do Volgogradu uctít památku vojáků, kteří ve městě a jeho okolí padli v největší bitvě na východní frontě druhé světové války. Ke schůzce se ministři sešli přímo v srdci někdejšího stalingradského bojiště. Rudá armáda tam ve slavné bitvě na přelomu let 1942–43 na hlavu porazila zdecimované útvary wehrmachtu a položila základ k postupu na západ.

Steinmeier na tiskové konferenci po jednání s optimismem hovořil o středečních diplomatických jednáních v Minsku, která byla věnována ukrajinské krizi. „Doufáme, že znepřátelené strany půjdou dál obtížnou cestou směrem k plnění minských dohod," prohlásil Steinmeier.

Návštěva Merkelové

Lavrov konstatoval, že Rusko očekává s „velkými nadějemi" návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové, která je v Moskvě očekávána v neděli. Ruský ministr prohlásil, že Moskva je připravena obnovit oficiální kontakty se Severoatlantickou aliancí, které byly přerušeny po anexi Krymu a proruském povstání v Donbasu. „Přijde-li z Bruselu takový návrh, budeme na něj reagovat konstruktivně," řekl Lavrov.

Před svým jednáním oba ministři navštívili obec Rossoški, kde je památník padlých sovětských vojáků, ale i německý vojenský hřbitov. Věnce pak Steinmeier položil i na známé Mamajově mohyle u monumentálního pomníku Matka vlast volá.

„Doufám, že 70. výročí ukončení druhé světové války nám umožní zaměřit se ještě víc na upevnění míru a spolupráce," řekl novinářům německý ministr. „Utrpení, které nacistické Německo tady ve Volgogradu způsobilo, je nezměrné. Je to správné místo k uctění památky obětí," dodal.