„Pokud jde o sankce, je zcela jasné, že počínající diskuze o řešení jaderného problému Korejského poloostrova, domníváme se, že nemůže být úplná, dokud nebudou sankce odstraněny,“ řekl Lavrov.

„Ale jak pokročit v tomto směru, je uměním vyjednávačů. To se nedá provést jediným krokem. Je nemožné v jednom kroku zajisti denuklearizaci, proto by měly existovat určité etapy a v každé z nich musí dojít k posunu," zdůraznil Lavrov.

Kromě ministra zahraničí se Lavrov během své návštěvy Pchjongjangu sešel i se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pozval ho na návštěvu Ruska. „Ruský ministr zahraničí pozval severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska a vyřídil mu pozdrav od ruského prezidenta Vladimira Putina,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Lavrovo návštěva podle Kim Čong-una ukazuje, že Moskva věnuje velkou pozornost rozvoji vztahů se Severní Koreou. „Myslím, že vaše návštěva ukazuje, jak velkou pozornost věnuje ruské vedení a prezident Putin dalšímu rozvoji a posílení našich vztahů,“ citovala Kim Čong-una ruská tisková agentura TASS.

Na rozdíl od svého otce a předchůdce ve funkci Kim Čong-ila, který navštívil Moskvu v letech 2002 a 2011, současný severokorejský vůdce v Rusku nikdy nebyl. Lavrov je také první oficiální ruský představitel, který se s Kim Čong-unem sešel. „Někteří Rusové možná někdy dříve viděli Kim Čong-una, ale toto byla první oficiální schůzka tváří v tvář,“ řekl agentuře TASS zdroj z delegace.

Ruský ministr zahraničí přicestoval ve čtvrtek do Severní Koreje na pozvání severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa. Stalo se tak v době, kdy se KLDR a Spojené státy připravují na historicky první schůzku severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Ta se pravděpodobně uskuteční 12. června v Singapuru. Vše tomu naznačuje i přes turbulentní vývoj posledního týdne, kdy Donald Trump minulý čtvrtek nejprve schůzku zrušil a později opět připustil, že by se mohla konat.