„Pokud jde o sankce, je zcela jasné, že počínající diskuze o řešení jaderného problému Korejského poloostrova, domníváme se, že nemůže být úplná, dokud nebudou sankce odstraněny,“ řekl Lavrov.

Donald Trump
Trump potvrdil, že do Států míří vysoký severokorejský úředník domluvit summit

„Ale jak pokročit v tomto směru, je uměním vyjednávačů. To se nedá provést jediným krokem. Je nemožné v jednom kroku zajisti denuklearizaci, proto by měly existovat určité etapy a v každé z nich musí dojít k posunu," zdůraznil Lavrov.

Kromě ministra zahraničí se Lavrov během své návštěvy Pchjongjangu sešel i se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pozval ho na návštěvu Ruska. „Ruský ministr zahraničí pozval severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska a vyřídil mu pozdrav od ruského prezidenta Vladimira Putina,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) na summitu APEC ve Vietnamu.
Trump o setkání s Putinem velmi stojí, tvrdí Lavrov. Termín schůzky chybí

Lavrovo návštěva podle Kim Čong-una ukazuje, že Moskva věnuje velkou pozornost rozvoji vztahů se Severní Koreou. „Myslím, že vaše návštěva ukazuje, jak velkou pozornost věnuje ruské vedení a prezident Putin dalšímu rozvoji a posílení našich vztahů,“ citovala Kim Čong-una ruská tisková agentura TASS.

Na rozdíl od svého otce a předchůdce ve funkci Kim Čong-ila, který navštívil Moskvu v letech 2002 a 2011, současný severokorejský vůdce v Rusku nikdy nebyl. Lavrov je také první oficiální ruský představitel, který se s Kim Čong-unem sešel. „Někteří Rusové možná někdy dříve viděli Kim Čong-una, ale toto byla první oficiální schůzka tváří v tvář,“ řekl agentuře TASS zdroj z delegace.

Kim Čong-un a Mun Če-in na dubnovém summitu Jižní a Severní Koreje
S Trumpem se chci setkat 12. června, opět ujistil vůdce KLDR Kim Čong-un

Ruský ministr zahraničí přicestoval ve čtvrtek do Severní Koreje na pozvání severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa. Stalo se tak v době, kdy se KLDR a Spojené státy připravují na historicky první schůzku severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Ta se pravděpodobně uskuteční 12. června v Singapuru. Vše tomu naznačuje i přes turbulentní vývoj posledního týdne, kdy Donald Trump minulý čtvrtek nejprve schůzku zrušil a později opět připustil, že by se mohla konat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Odveta Moskvy: Rusko vyloučí 60 amerických diplomatů