„A proč ne hned 300.000 eur?" řekl rozhořčeně k rozsudku Le Pen. „Tyto reakce jsou nepřiměřené. Je snad nějaké tajemství kolem plynových komor? Přece nepojedu do Osvětimi žádat o prominutí!" poznamenal podle týdeníku Le Nouvel Observateur někdejší dlouholetý šéf FN.

Le Pen o svém postoji k plynovým komorám v minulosti hovořil opakovaně a za svá slova byl již několikrát odsouzen k pokutě. Podle justice zpochybňuje zločiny proti lidskosti. V roce 2012 byl také odsouzen za to, že nacistickou okupaci Francie označil za nijak zvlášť nehumánní. Ve Francii je přitom popírání holokaustu a zločinů z druhé světové války nezákonné.

Le Pen na politickém shromáždění v Nice v roce 2013 varoval místní obyvatele, že v roce 2014 se nejméně o 50.000 zvýší současný počet Romů, jejichž přítomnost ve městě podle něj provází „svrbění a pach". Podle dnešního verdiktu se tak dopustil trestného činu podněcování k rasové nenávisti a etnické diskriminace. Sedmaosmdesátiletý kontroverzní politik byl již dříve odsouzen za jiný výrok, podle něhož Romové „kradou tak přirozeně, jako ptáci létají".

Rozhodnutí k Romům označil Le Penův advokát za „naprosto neopodstatněné". „Je to o ničem. To vše je hluboce smutné. S podobným rozhodnutím mizí svobody, v tomto případě svoboda myšlení," poznamenal advokát Frédéric Joachim. Podle zpravodajského portálu Metronews dodal, že Le Pen se hodlá proti oběma rozsudkům odvolat.

Národní fronta, kterou vede Le Penova dcera Marine, svého zakladatele kvůli kontroverzním výrokům loni v srpnu vyloučila ze svých řad. Le Penová otce v čele strany nahradila už v roce 2011 a nyní je europoslankyní. Příští rok se hodlá ucházet o prezidentské křeslo, její ambice ale ohrožují otcovy radikální názory, proto se Marine od něj snaží distancovat.