Le Penovou do Moskvy pozval šéf výboru Leonid Sluckij, podle kterého se při návštěvě má jednat o "boji proti terorismu a otázkách spojených s rusko-francouzskou spoluprací".

Čtěte také: Na francouzského prezidenta kandiduje 11 politiků

"Odmítáme strategii hrozeb, sankcí a vydírání, kterou Evropská unie užívá nejen proti Rusku, ale i proti svým vlastním členům," řekla podle TASS Le Penová. Uvedla také, že doufá, že Francie černou listinu s ruskými občany na svém území nakonec zruší. Zákaz znemožňující setkání členů parlamentů dvou zemí pokládá za porušování demokratických práv a svobod. Předsedkyně Národní fronty zároveň dodala, že černá listina zůstává v platnosti zejména kvůli tlaku Bruselu.

"Co se týče situace na Ukrajině, jsem jedním z mála francouzských politiků, kteří se snažili prosadit svůj vlastní názor na věc, který je identický s tím ruským," řekla Le Penová. "Současná ukrajinská vláda se k moci dostala nezákonně v důsledku 'revoluce na Majdanu' a nyní bombarduje civilní obyvatelstvo v doněcké a luhanské oblasti," uvedla politička. Současní čelní představitelé Francie se podle ní přiklánějí ke Spojeným státům, které "chtějí rozšířit NATO až k ruským hranicím". "Na Ukrajinu dodávají zbraně a chtějí tak v Evropě rozpoutat skutečnou válku," tvrdila Le Penová.

Vůdkyně francouzské krajní pravice je v Rusku od roku 2011 již počtvrté. Schvaluje ruskou anexi Krymu. V roce 2014 půjčila její straně ruská soukromá banka spojovaná se státní mocí devět milionů eur. To vzbudilo obavy, že stranu podporuje Moskva. Národní fronta tehdy půjčku vysvětlovala tím, že francouzské banky jí půjčit odmítaly.

Pokladník FN Wallerand de Saint-Just sdělil, že návštěva Le Penové v Moskvě není motivovaná potřebou dalších finančních zdrojů. Členové strany ovšem agentuře AP řekli, že na prezidentskou kampaň i na nadcházející parlamentní volby shánějí miliony eur. Kreml uvedl, že během dnešního setkání Le Penové s ruským prezidentem se o financování NF nehovořilo.

Nepřehlédněte: Kritika Kremlu Voroněnkova zabil prý na Ukrajině ruský agent