Vůdkyně pravicově populistické strany hodlá kandidovat na prezidentku ve volbách v dubnu 2017. Pozorovatelé jí dávají slušné vyhlídky na postup do druhého kola. Celostátní referenda ve Francii se mohou konat jen se souhlasem prezidenta.

"Udělám referendum o tom, zda Francie patří do Evropské unie. Ano, je možné věci změnit. Podívejte se na Brity, zvolili si svůj osud, zvolili nezávislost… Můžeme být znovu svobodným, hrdým a nezávislým národem," citovala Le Penovou agentura Reuters.

Brachay v regionu Champagne se zhruba 60 obyvateli je pro Le Penovou oblíbené místo, označuje jej za symbol lidí "zapomenutých" a vzdálených myšlení politických elit. Ve volbách roku 2012 zde dostala 72 procent hlasů, což byl nejvyšší podíl, jaký v zemi získala. Od té doby tam politička pořádá každoroční mítinky.

Červnové rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii povzbudilo populistické a euroskeptické strany po celém kontinentu, aby vznesly vlastní požadavky na odchod z EU nebo z eurozóny. Le Penová výsledek britského referenda nadšeně přivítala a řekla, že stejné referendum chce i pro Francii.

Už v květnu Le Penová prohlásila, že ​​kdyby vyhrála příští rok prezidentské volby, zahájila by okamžitě jednání o větší suverenitě Francie v EU. Pokud by rozhovory selhaly, obrátila by se na voliče s výzvou k podpoře opuštění EU.