Zbraň, která si vydobyla světovou proslulost jednoduchostí v obsluze a mimořádnou odolností, je podle ruského ministerstva zastaralá a neodpovídá už potřebám. Tvůrci zbraně, dnes dvaadevadesáti­letému Michailu Kalašnikovovi, prý informaci nesdělili v obavě, že by ji nepřežil.

Samopaly Kalašnikov, jejichž zatím poslední model nese označení AK-74, vyrábí závod Ižmaš v povolžském Iževsku. Armáda si už několik let stěžuje, že zbraň je nemoderní, neprošla výraznějšími úpravami a potřebám moderního boje už nestačí. Armádní sklady jsou prý zavaleny miliony samopalů tohoto typu ještě ze sovětských dob a pořizovat nové podle nákupčích ministerstva obrany nemá žádný smysl.

Iževská firma se armádním výtkám brání. Poslední model prý už opatřila nástavcem pro optiku a zvýšila jeho dostřel. Konstruktéři navíc pracují na další verzi, která má spatřit světlo světa do konce roku. Podle ředitele Ižmaše Maxima Kuzjuka je AK-74, která je ve výrobě od roku 1974, srovnatelná s jakoukoli jinou zbraní tohoto typu.

Tvůrci legendárního samopalu Michailu Kalašnikovovi je 92 let a o záměru ruského ministerstva obrany nic neví. „Nechceme si ho vzít na svědomí a něco takového mu sdělovat,“ řekl novinářům mluvčí zbrojovky. „Nejspíš by to nepřežil.“

Podle listu Izvestija nehodlá ruská armáda nakupovat kalašnikovy ani v příštích třech letech. Podle Kuzjuka ale tento záměr podnik zatím neohrozí, protože zájemců o proslulou zbraň, zejména ze zemí třetího světa, je stále dost.